Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

JURA KRAKOWSKO- CZĘSTOCHOWSKA... trzecia odsłona...

30 lipca b. r. PRZYGODA wybrała się na drugą w tym sezonie wycieczkę na JURĘ KRAKOWSKO- CZĘSTOCHOWSKĄ. Była to podróż do cudownej krainy jaką jest OJCOWSKI PARK NARODOWY... zwiedzalismy wiele wspaniałych miejsc, podziwialiśmy piękno skalnego krajobrazu, przyrody i zabytków. Wyprawie przewodniczył nasz nieoceniony kolega KRZYSIO BOGUSZ- świetny przewodnik i wspaniały gawędziarz... Było nas ponad 50 osób, miło spedziliśmy ze sobą czas a i pogoda była w miarę łaskawa- wprawdzie pochmurno ale ciepło i bez deszczu a to już należy docenić, bo jak wszyscy wiemy, tegoroczny lipiec nie rozpieszczał nas letnią pogodą...

 

DLA ZAINTERESOWANYCH ZAMIESZCZAM  TROSZKĘ  INFORMACJI NA TEMAT OJCOWSKIEGO PARKU NARODOWEGO ORAZ MIEJSC KTÓRE MIELIŚMY PRZYJEMNOŚĆ ZWIEDZAĆ:

Image preview

OJCOWSKI PARK NARODOWY, utworzony został w 1956 r. Znajduje się on w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Położony jest na obszarze 4 gmin: Skała, Jerzmanowice- Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa. Obejmuje część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Dolinę Prądnika i Dolinę Sąspowską wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Jego symbolem jest nietoperz.

Ważniejsze zabytki i inne obiekty:

  • Igła Deotymy
  • Brama Krakowska,
  • Ruiny średniowiecznego Zamku w Ojcowie,
  • Późnorenesansowy Zamek w Pieskowej Skale,
  • Kaplica "Na Wodzie",
  • Pustelnia błogosławionej Salomei na Grodzisku.
  • Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera
  • Maczuga Herkulesa

IGŁA DEOTYMY to zbudowany z jurajskich wapieni skalistych ostaniec. Jest to charakterystyczna, smukła wapienna iglica o kształcie igły znajdująca się w Dolinie Prądnika. Powstała w wyniku procesów krasowych. Nazwa skały pochodzi od słowa Deotyma – literackiego pseudonimu Jadwigi Łuszczewskiej. Nadano ją na część wizyty poetki w Ojcowie w 1853 roku. Mieszkała ona podobno w willi "Pod Koroną", obok Igły Deotymy i tu w Dolinie Prądnika czerpała natchnienie do swoich wierszy.

BRAMA KRAKOWSKA jest jednym z symboli Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to charakterystyczne dla Wyżyny Krakowskiej zjawisko geologiczne, tworzące się u ujścia mniejszych dolinek bocznych do głównej doliny. Kolumny Bramy Krakowskiej zbudowane są z wielkich brył wapienia o wysokości około 15 metrów. W dawnych czasach miał tędy prowadzić szlak handlowy ze Śląska do Krakowa.

ZAMEK W OJCOWIE był zamkiem warownym wzniesionym przez Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku. Obecnie zachowały się jedynie jego ruiny. Tradycja głosi, że nazwa warowni, w swej pierwotnej formie brzmiącaOciec, została nadana przez samego króla, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka, który w okolicznych jaskiniach znajdował schronienie.

KAPLICA „NA WODZIE” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika jest zabytkowym drewnianym obiektem sakralnym znajdującym się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wzniesiona została w 1901 roku, nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Jak głosi legenda, niezwykłe usytuowanie obiektu wynikało z ominięcia w ten sposób carskiego zakazu budowania "na ziemi ojcowskiej".

PUSTELNIA BŁOGOSŁAWIONEJ SALOMEI NA GRODZISKU czyli kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Grodzisku z II poł. XVII w.Za kościołem w kierunku na dziedzińcu znajduje się zespół trzech grot - kaplic przypominających jaskinie. Posąg-fontanna usytuowany jest między kościołem a grotami modlitewnymi. Został wzniesiony w 1687 roku na cześć zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Przedstawia słonia z obeliskiem na grzbiecie. Całość wykonano z jednego bloku kamiennego. Obelisk zwieńczony jest rzeźbą Matki Boskiej. Jego pierwowzorem był rzymski obelisk sprzed Bazyliki Santa Maria Sopr Minerva. Na boku słonia widnieje napis po łacinie:Onus meum leve (Ciężar mój jest lekki).

ZAMEK W PIESKOWEJ SKALE znajduje się w osadzie na terenie wsi Sułoszowa, po raz pierwszy wzmiankowany jest jako Peskenstein w dokumencie wydanym w 1315 roku przez Władysława Łokietka. W I połowie XIV wieku Kazimierz III Wielki wybudował tu zamek, element łańcucha obronnych "Orlich Gniazd", składający się z dwóch części: górnej i dolnej. Górna, nie zachowana, wzniesiona była na niedostępnej skale zwanej "Dorotką".

MACZUGA HERKULESA stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 metrów. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie. Później zdobyta została jeszcze w 1935 i 1936.

Nazwa Maczuga Herkulesa pochodzi od kształtu skały. W przeszłości była różnie nazywana, a z każdą nazwą wiązała się legenda.

  • Maczuga Kraka – W czasach panowania księcia Kraka jego kraj pustoszony był przez przerażającego smoka, który na obiad pożerał krowy, a o poranku dziewice. Księcia porwała złość tak wielka, że chwycił ogromną maczugę i uderzył nią w głowę smoka, zabijając go na miejscu. Następnie Krak umieścił swoją maczugę u wylotu doliny ojcowskiej ku przestrodze każdego, kto by do Krakowa chciał jechać w złych zamiarach.
  • Sokola Skała – Na szczycie wieży ojcowskiego zamku siedział niesprawiedliwie osadzony kmieć z pobliskiej Skały. Oskarżono go o zaniechanie pańszczyzny, której odrobić nie mógł wobec ciężkiego zranienia nogi sochą. Zmartwiony losem rodziny prosił strażników, aby go puścili wolno. Włodarz zamkowy wskazując mu na niemożność realizacji tej prośby powiedział, że jeżeli dostarczy mu pisklę sokole ze szczytu Maczugi Kraka to puści go wolno. Warunek był niemożliwy do zrealizowania. Więzień jednak myślał o tym przez kilka kolejnych dni, aż wreszcie zrezygnowany zasnął. Wtedy właśnie przez okno w wieży wleciał tuzin sokołów, które więźnia chwyciwszy w szpony zaniosły na szczyt skały, ofiarowując mu pisklę. Włodarz oczom swym nie wierzył, ale obietnicę spełnił.
  • Czarcia Skała – W czasach panowania ostatnich Jagiellonów żył czarnoksiężnik o nazwisku Twardowski. Podpisał on umowę z diabłem, według której po jego przyjeździe do Rzymu diabeł spełni jego trzy zadania, a w zamian Twardowski odda mu swą duszę. Po wielu latach diabeł spotyka Twardowskiego w karczmie "Rzym" w podkrakowskich Pychowicach. Wśród zadań, jakie czart musiał wykonać, było przeniesienie ogromnej skały do Doliny Prądnika i ustawienie jej cieńszym końcem do dołu. Diabeł wykonał to zadanie, a skała ta stoi do dnia dzisiejszego.
  • Skała Twardowskiego – jak opisuje S. Ciszewski w 1887 "szatany przekręciły, jak Twardowskiego nieśli, co godzinki skompanił. To ją przewróciły do góry serokom, a na dół śpicem"

 

 

 

 

30 LIPCA, 8 rano- zbiórka na ul. Żytniej
Pierwszy postój- pierwsze atrakcje;-)))
Wyruszamy na szlak
Zmierzamy w kieruku Ojcowa
Teren OJCOWSKIEGO PARKU NARODOWEGO
Podziwiamy widoczki
Jesteśmy w Dolinie Prądnika
Żródełko
Małe co nieco przy owym źródełku...
Kultowe miejsce: BRAMA KRAKOWSKA
FOTO RODZINNE na tle Bramy Krakowskiej
Patrzymy i podziwiamy...
Tutaj nagrywano część zdjęć do filmu "OGNIEM I MIECZEM"
Igła GEOTYMY
Wchodzimy na Jonaszową Skałę
Widoki z Jonaszowej Skały
Zamek w Ojcowie
Wieża, Adrian i ja... jak zwykle zaglądamy w każdą dziurę... ;-)))
info o wieży
Widoki ze wzgórza zamkowego
Jaskóleczki;-)))
ANIA zatrzymana w kadrze podczas realizowania się w pasji fotograficznej
Przerwa obiadowa...
EWUNIA;-)))
Wio, koniku...
Tablica w skale, poświęcona pamięci ADOLFA DYGASIŃSKIEGO
Drzewo wrośnięte w budynek- widział kto takie cuda?
Wędrujemy dalej a po drodze podziwiamy piękne miejsca m. in. KAPLICĘ NA WODZIE i kAPLICĘ W SKALE
Opuszczona chałupka... bardzo piękna i ciekawa...
... to chyba dobre miejsce, żeby znowu zacząć nowe życie...
GRODZISKO-  kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny
Posąg- fontanna w kształcie słonia z obeliskiem
Bywało troszke pod górkę, ale chyba nikomu to ie zaszkodziło...
Te kozy wyprowadziły mnie i EWĘ na manowce...
Zamek w PIESKOWEJ SKALE
Jesteśmy na tarasie widokowym
Patrzymy na dół... a tu NASI idą...
MACZUGA HERKULESA
Widzicie KASIĘ i JANUSZA?
Lansik w/w przy Maczudze Herkulesa
A niech tam... lansuję się i ja... ;-)))
Podpatrzone z góry... NASI szykują się do zdjęcia grupowego... na nas biedaków nie czekają... ;-)))
MY też mamy swoje FOTO RODZINNE;-)))
Wszystko co piękne szybko się kończy... jeszcze rzut okiem na zamek i MACZUGĘ... czas wracać do domu...