Chwalcie łąki umajone,
Góry, doliny zielone.
Chwalcie, cieniste gaiki,
Źródła i kręte strumyki!
Co igra z morza falami,
W powietrzu buja skrzydłami,
Chwalcie z nami Panią Świata,
Jej dłoń naszą wieniec splata.
Ona dzieł Boskich korona,
Nad Anioły wywyższona;
Choć jest Panią nieba, ziemi,
Nie gardzi dary naszymi.
Wdzięcznym strumyki mruczeniem,
Ptaszęta słodkim kwileniem,
I co czuje, i co żyje,
Niech z nami sławi Maryję!
5 maja, w sobotę, kol. JAROSLAW LESZCZYŃSKI, zabrał 17- osobowa ekipę KTP „Przygoda” na majową wędrówkę... pośród świętokrzyskich pól, łąk, małych wsi i lasów. Trasa zachwyciła nas malowniczością krajobrazu, urokiem otwartych przestrzeni oraz kolorytem świeżej zieleni wiosennej... trasa ta przedstawiała się następująco: Straszniów – Słońca Góra – Maleszowa – Górki – Brudzów – Brudzów II i wyniosła ok. 12 km.
Po drodze mijaliśmy piękne widoki, wiosenne kwiaty, przydrożne kapliczki, stawy, pastwiska z pasącymi się krówkami- było sielsko i wiosennie. Wszyscy zgodnie orzekli, że jednak to najpiękniejszy miesiąc w roku...
Głównym celem naszej wyprawy była, mała i urokliwa, kapliczka p/w Św. Nepomucena w Brudzowie.
Kaplica w Brudzowie – to mała murowana kapliczka z dwuspadowym dachem pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. W jej sąsiedztwie stoi stara, kamienna figura św. Jana Nepomucena. Jan Nepomucen żył w XIV wieku. Był wikariuszem generalnym Pragi. Legenda mówi, że czeski król Wacław IV uwięził a potem zgładził Jana Nepomucena, bo ten nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi królewskiej żony.
Jan Nepomucen uważany jest za patrona dobrej spowiedzi i spowiedników.
We wnętrzu kaplicy znajduje się barokowy drewniany ołtarzyk z oleodrukiem, z wyobrażeniem Matki Boskiej Częstochowskiej.
W kapliczce tej kol. Jarek Leszczyński poprowadził nabożeństwo majowe, śpiewaliśmy również pieśni majowe oraz modliliśmy się w intencji pojednania czterech narodów: Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy oraz w intencji uspokojenia się sytuacji na Ukrainie i uwolnienia Julii Tymoszenko...
Wycieczka była naprawdę bardzo udana, w kameralnym gronie, w ferii barw wybudzonej do życia przyrody. Wiosna "wonna i radosna" rozdawała w tym dniu karty i roztaczała swój blask... Jak zwykle był czas na ognisko, mały piknik oraz niekończące się pogaduchy;-)))