Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

OGRODZIENIEC I OKIENNIK WIELKI- jesienna wycieczka "Przygody" na Jurę Krakowsko- Częstochowską

 

22 października b.r. zapaleni miłośnicy Jury krakowsko- Częstochowskiej, wybrali się na kolejną piątą już wycieczkę w tym sezonie, do tego pięknego zakątka Polski. Kierownikiem, pomysłodawcą i nieocenionym przewodnikiem podczas tego wyjazdu był tradycyjnie kol. KRZYSIO BOGUSZ.                                

Proponowana trasa przedstawiała się nastepująco: Zamek Ogrodzieniec - g. Birów - pomnik przyrody "Okiennik Wielki" - zamek Morsko - Podlesie ok. 15 km. W wyniku małych zawirowań i „zaginięć w akcji” trasa ta uległa małej modyfikacji ale to co najważniejsze udało nam się zwiedzić i zobaczyć.

Na pierwszy rzut poszły ruiny Zamku Ogrodzieniec, których zwiedzanie zajęło nam sporo czasu oraz dało wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Zamczysko robi imponujące wrażenie, pomimo, że pozostały tam tylko jego ruiny.

Zamek Ogrodzieniec – to ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzniesionego w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na "Szlaku Orlich Gniazd”.Ze względu na swoją nazwę, większość turystów błędnie twierdzi, iż jest on położony w miejscowości Ogrodzieniec. Naprawdę znajduje się w Podzamczu, około 2 km na wschód od Ogrodzieńca.

Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych Zamek Ogrodzieniec jest miejscem nawiedzonym, gnieżdżą się tu siły mroczne i potężne. Słynny Czarny Pies z Ogrodzieńca pojawia się niekiedy nocami, biegnąc po murach i wokoło ruin zamku. Wedle relacji osób, które miały okazję widzieć owo widmo, jest to czarny pies, wielkością znacznie przekraczający psa, nawet bardzo dużego, jego oczy płoną, a biegnąc ciągnie za sobą ciężki łańcuch. Zjawa ma ponoć być duszą kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego.

Zamek Ogrodzieniec często służył jako plan plenerowy podczas kręcenia produkcji kinowych i telewizyjnych. Jako przykłady podać można: serial „Janosik”, film "Rycerz" w reżyserii Lecha Majewskiego czy „Zemstę” w reżyserii A. Wajdy

W 1984 r. heavymetalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została użyta w filmie „Live After Death”. Materiał został wykorzystany przy utworze „Hallowed Be Thy Name”.

Po zwiedzeniu Zamku Ogrodzieniec skierowaliśmy się na szlak turystyczny gdzie po drodze podziwialiśmy skałki i ostańce o różnorodnych kształtach, jurajski krajobraz a wszystko to spowite w promieniach słońca i kolorycie złotej polskiej jesieni.

Drugim ważnym miejscem do którego dotarliśmy był OKIENNIK WIELKI, który dla wielu osób okazał się sporym wyzwaniem gdyż dotarcie i wejście do skalnego „okienka” wymagało trochę sprytu i odwagi. Mnie osobiście bardzo podobało się to miejsce, uważam, że jest to jeden z piękniejszych i zadziwiających tworów skalnych na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej.

Okiennik Wielki zwany też Dużym lub Skarżyckim – grupa skał wapiennych, położona około pół kilometra na wschód od Skarżyc, dzielnicy Zawiercia. Najbardziej rozpoznawalnym elementem grupy jest skała posiadająca "okno" – otwór skalny o wymiarach ok. 7 × 5 metrów.

Według historyków ok. XII-XIII wieku u podnóża skał istniał obronny gród o konstrukcji drewnianej; ślady murów miały być widoczne jeszcze w XIX wieku. Ślad po jego istnieniu zachował się ponadto w legendach, mówiących, że istniał tu gród lub osada, zamieszkały przez zbójników. Obecnie Okiennik znany jest przede wszystkim osobom uprawiającym wspinaczkę. Pierwsze potwierdzone wspinaczki miały tu miejsce w 1962 roku, a prawdziwy rozkwit eksploracji Okiennika to lata 80. XX wieku. U stóp Okiennika krzyżują się następujące piesze szlaki turystyczne: Szlak Orlich Gniazd i Szlak Skarżycki.

Dalej trasa zaprowadziła nas na chwilę do zamku rycerskiego „Bąkowiec” znajdującego się we wsi Morsko i w okolicę góry Zborów.

Nasza wyprawa jak zwykle była bardzo udana a pogoda piękna i słoneczna jak na zamówienie. Zachwycała nas uroda Jury Krakowsko- Częstochowskiej, podkreślona feerią barw złotej polskiej jesieni. Humory oczywiście wszystkim dopisywały a KRZYSZTOFOWI jak zwykle dziękujemy za piękną wycieczkę i prosimy o więcej;-)))

Bardzo dziękuję kol. EWIE SYPULE, za udostępnienie zdjęć ze swojego zbioru, częćś z nich wykorzystałam do stworzenia poniższej fotogalerii.

Ul. Żytnia- zbiórka przed wyjazdem
Jak zwykle nie mogło zabraknąć kocich akcentów;-))
Dojechaliśmy do Podzamcza- zaraz dotrzemy do ruin zamku
Zamek Ogrodzieniec
"FOTO RODZINNE" na tle ostańca "Wielbłąd"
Przed wejściem do zamku
KRZYSZTOF opwiada nam o historii powstania zamku
Wchodzimy do zamku
Uwięziono mnie w dybach i nikt nie zwraca na to uwagi!!!
Śmiałkowie
Inni też dołączyli- nie ma to jak poczuć dreszczyk adrenaliny...
ADAM chciał aby skoczyła w jego ramiona... nie ze mna takie numery, weszłam sama- schodzę sama;-)
Krszysztof oprowadza nas po zamku
Od lewej: Adrian, Kristoferek, Ewa, Henryczek, Krysia, Adam, Magda
Góra Birów (461 m n.p.m.)- widok z zamku
Czyżby Kristoferek marzył o karierze królewny zamkniętej w wieży???;-)))
TOMASZ i MAŁGORZATA
Nasi na zamku
Karczma rycerska
Ruiny zamku c. d.
Tak kiedys wygłądał zamek Ogrodzieniec- makieta muzealna
Tu  nagrywano sceny do "Zemsty" w reżyserii A. Wajdy
Naprawdę było co podziwiać
Ciekawe formy skalne- widok z wieży zamkowej
15 minut na odpoczynek i małe co nieco
Żegnamy Ogrodzieniec... a szkoda bo było tak pięknie...
Co niektórzy zaginęli w akcji...
... ale za to widzieli piękne ostańce... widok prawie jak w G. Stołowych
Buszujący w zbożu??? Niegrzeczni chłopcy;-)))
Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu
Dalej w drogę poprzez pola i lasy...
Z EWUNIĄ przy ciekawym drzewie
Kilka koleżanek z nieznanych przyczyn zaginęło w akcji a my przy okazji mamy kolejny odpoczynek
OKIENNIK WIELKI- dotarliśmy
Wejść czy nie wejść? Oto jest pytanie...
Wchodzimy, a co tam...
Czwórka wspaniałych: Tomasz, Henryk, Ewa i Joanna
Już jesteśmy w oknie- Ewa, Henryczek i Justynka
Radosny lansik w owym "okieneczku"- ale było fajnie;-))
Schodzimy- wszystko co miłe szybko sie kończy
Ewunia i Henryczek... jakże pieknie się prezentują;-)))
Adrian na troche zaginął w akcji ale sie odnalazł;-)))
Raj wspinaczkowy
Jeszcze pożegnalny rzut okiem na Okiennik i dalej w drogę
Złota polska jesień
Kristoferku, dokąd tak biegniesz- czyżby do mnie???;-)))
Słónko zachodzi a w tle widzimy Górę Zborów
Jeszcze ciepły posiłek i wracamy do Kielc