Niedzielny rajd KTP "Przygoda" w dniu 12 czerwca 2011, możemy uznać za swoistą pielgrzymkę do KAPLICY p.w. DUCHA ŚWIĘTEGO, która znajduje się na Górze Witosławskiej.
Trasa naszej wyprawy przebiegała nastepująco: Dobruchna – Kowalkowice – Witosławice – G. Witosławska – Wronów – Sarnia Zwola; ok. 12 km
Wycieczkę poprowadził kol. ANDRZEJ SOKALSKI,który czyni to już od 10 lat. Andrzej przez przypadek odkrył to miejsce 11 lat temu i od tego czasu cyklicznie prowadzi PRZYGODĘ do kaplicy na Górze Witosławskiej, na uroczyste obchody święta ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO. Cel jest jeden a zmieniają się tylko trasy- co roku wędrujemy innym szlakiem.
Teraz może kilka słów o Górze Witosławskiej: Góra Witosławskato szczyt w paśmie Jeleniowskim Gór Świętokrzyskich(491 m n.p.m.). Na zachodnim stoku góry, od strony Szczytniaka, usytuowany jest rezerwat przyrody MAŁE GOŁOBORZE. Na południowo-wschodnim zboczu góry, nieopodal szczytu, znajduje się drewniana kaplica pw. ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO z XVIII wieku z , wybudowana przez benedyktynów z klasztoru na Łysej Górze i rozbudowana w pierwszej połowie XIX w.
Za czasów pogańskich na Górze Witosławskiej znajdował się święty gaj. Wg niektórych czczono tutaj Wita, bóstwo pogańskie, opiekujące się m.in. słońcem. Niektóre źródła twierdzą, że to właśnie od imienia tego bóstwa może pochodzić nazwa góry. Bardziej prawdopodobne jest jednak pochodzenie nazwy od miejscowości Witosławice. Również później, od XV na Zielone Święta, odbywały się tu co roku ludowe zabawy. Przeniosły się one na Witosławską z Łysej Góry, po tym gdy zostały zakazane przez króla Kazimierza Jagiellończyka, na prośbę benedyktynów z tamtejszego klasztoru. Były one prawdopodobną przyczyną wybudowania tu kaplicy.
Obecnie kaplica jest praktycznie przez cały rok zamknięta, otwierana na jest na dwa dni ZIELONYCH ŚWIĄTEK czyli na Święto Zesłania Ducha Świętego. W WITOSŁAWICACH jest wtedy wielkie święto a parafia ma odpust. W niedzielę na, którą przypada ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO odbywa się tu, uroczysta msza polowa, celebrowana przez kilku księży. Mszy towarzyszą HONOROWE POCZTY SZTANDAROWE.
Na Górze Witosławskiej znajdują się także, dwie figury przydrożne. Kamienna Matka Boska z Dzieciątkiem, pochodząca z XVIII, oraz drewniany CHRYSTUS z połowy XIX w.
Zesłanie Ducha Świętego-według Dziejów Apostolskich to wydarzenie, które miało miejsce 50 dni po Święcie Paschy (48 dni po Wielkiej Nocy). Na zebranych w wieczerniku apostołów, Maryję i niewiasty zstąpił DUCH ŚWIĘTY. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali inne dary duchowe- charyzmaty.
Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek Kościoła. BÓG został objawiony w Starym Testamencie, SYN nauczał osobiście na Ziemi, a jego służbę ukoronowało ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO.
Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą oraz potocznie Zielonymi Świątkami, jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada na 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego , a więc przypada również w niedzielę. Jest to jedno z najważniejszych świąt kościelnych.
Jeśli chodzi o samą wyprawę, to cóż... była to jak zwykle udana wycieczka w miłym gronie. ANDRZEJ poprowadził nas pięknymi, malowniczymi szlakami- naprawdę można było nacieszyć duszę i oko;-))) Trasa co nieco nam się wydłużyła ponieważ autobus, którym mieliśmy wrócić do domku odjechał ok. 15 minut przed czasem. Następny miał być za jakieś 2 godziny, więc co było robić... poszliśmy dalej gdzie nas tam nogi i oczy poniosły- oczywiście pod czujnym okiem szeryfa ANDRZEJA SOKALSKIEGO, którego pozdrawiam serdecznie i w imieniu PRZYGODY jeszcze raz dziękuję za piękną i ciekawą wycieczkę;-)))))))))