Rajd „Śladami Armii Krajowej”
14 lutego br. minęła 70 rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dla upamiętnienia tej rocznicy Zarząd Klubu Turystów Pieszych „Przygoda” postanowił zorganizować wieloetapowy rajd pn. „Śladami Armii Krajowej”.
Inauguracyjny I etap rajdu odbył się w sobotę 25 lutego br. i prowadził ulicami Kielc. Mimo niesprzyjającej aury na miejscu zbiórki pod pomnikiem Armii Krajowej zjawiło się ponad 20 osób. Prowadzący kol. Krzysztof Bogusz w niezwykle interesujący sposób zapoznał uczestników z upamiętnionymi miejscami związanymi z działalnością bojową AK i ich historią. W czasie wędrówki odwiedzono bazylikę katedralną, gdzie obok innych pamiątek przeszłości, znajdują się tablice poświęcone AK. Stamtąd udano się na ul. Zamkową, aby przy obiektach dawnego więzienia, uczestnicy mogli dowiedzieć się o akcji uwolnienia przez oddział pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”, żołnierzy Armii Krajowej, aresztowanych w 1945 r. przez komunistyczne władze.
Następnie uczestnicy powędrowali na ul. Paderewskiego, róg Solnej gdzie żołnierze AK dokonali udanego zamachu w dniu 15.06.1944 r. na F.H. Wittka – szefa siatki agentów gestapo. Stamtąd przeszli pod kamień pamiątkowy przy parku poświecony uczestnikom tej akcji. Wędrując wzdłuż rzeki Silnicy przeszli pod pomnik harcerzy na skwerze Szarych Szeregów. Rajdowa wędrówka po Kielcach zakończyła się na cmentarzu partyzanckim przy ulicy Ściegiennego, gdzie odwiedzono groby partyzantów poległych podczas różnych bitew i potyczek z okupantem hitlerowskim na terenie Kielecczyzny oraz zapalono znicz pamięci. Na tym cmentarzu pochowani są m.in. partyzanci AK polegli na Wykusie, pod Leszczynami, Antoniowem i w innych miejscach walk. Spoczywa tu m.in. dowódca 2 Dywizji Piechoty AK ppłk Antoni Żółkiewski „Lin” zmarły na serce po odbiciu z kieleckiego więzienia UB, słynny partyzant „Wilk” - Zb. Kruszelnicki – poległy pod Miedzianą Górą oraz wielu znanych z nazwiska i bezimiennych bohaterów.
Wycieczka ta uświadomiła uczestnikom rajdu jak wielką ofiarę złożyli żołnierze Armii Krajowej w walce o niepodległość naszej Ojczyzny.
Na terenie Kielc znajduje się wiele miejsc pamięci związanych z działalnością Armii Krajowej. Nie do wszystkich dotarliśmy. Mamy nadzieję, że jeszcze będzie okazja do ich odwiedzenia i przypomnienia historii z nimi związanej. Na zakończenie należy przytoczyć cytat który znajduje się przy wejściu na Stary Cmentarz w Zakopanem: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”.
W następnych etapach rajdu wyruszymy po za Kielce i zapoznamy się z innymi miejscami gdzie walczyli żołnierze AK. Najbliższy II etap rajdu odbędzie się 24 marca br. w lasach daleszyckich będzie dotyczył oddziału AK „Wybranieckich”, zaś III etap postaci legendarnego dowódcy partyzanckiego - Antoniego Hedy „Szarego”. W dalszej perspektywie mamy wycieczki śladami oddziałów J. Piwnika „Ponurego” i E. Kaszyńskiego „Nurta” w lasach siekierzyńskich, M. Tarchalskiego „Marcina” w lasach włoszczowskich, i W. Szwieca „Robota” na ziemi koneckiej.
Foto J. Pabian i W. Kowalski. Dziękuję koledze Waldemarowi Kowalskiemu za udostępnienie zdjęć.
Jerzy Pabian