Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

ZAPRASZAMY na wycieczkę do Kazimierza Dolnego w niedzielę 27 maja!

BRAK WOLNYCH MIEJSC!

 

ZAPRASZAMY NA WYCIECZKĘ DO KAZIMIERZA DOLNEGO!

Dawno oczekiwana przez nas wycieczka KTP "Przygoda" do KAZIMIERZA DOLNGO jest zaplanowana na niedzielę 27 maja

W programie:

  • zwiedzanie miasteczka min. kościół farny, zamek, góra Trzech Krzyży,
  • rejs statkiem po Wiśle,
  • przejażdżka wagonikiem do wąwozu "Korzeniowy Dół"

Całkowity koszt uczestnictwa - 55 zł, a w nim:

  • przejazd autokarem w obie strony,
  • opieka pilota - przewodnika
  • ubezpieczenie,
  • rejs statkiem (13 zł),
  • przejażdżka wagonikami (10 zł)

Przewodnik i organizator wycieczki - Krzysztof Bogusz

 

Miasto Kazimierz prawdopodobnie zawdzięcza nazwę siostrom norbertankom. Zakonnice otrzymały bowiem osadę, zwaną wówczas Wietrzna Góra, wraz z okolicznymi ziemiami od Kazimierza Sprawiedliwego. Było to w 1181 roku.

Natomiast na samym początku XIV wieku ziemie przeszły w ręce Kazimierza Wielkiego i od tej pory zaczęło powstawać miasto królewskie. Został zbudowany zamek i kościół. Kazimierz na Wisłą rozwijał się coraz bardziej w XVI i XVII wieku. Było to możliwe przede wszystkim dzięki dobrym warunkom dla handlu wodnymi szlakami. Miasto posiadało duży port i spichlerze. Handlowano główne zbożem, ale także mąką, solą, drewnem, skórami itd.

W tym też czasie powstały najpiękniejsze budowle miasta, z których część  do dziś stanowi dużą atrakcję Kazimierza Dolnego. Wcześniejsze pożary przyczyniły się do zmiany techniku budowania – powstawały budowle murowane zamiast drewnianych. Jednak wojny ze Szwedami i wojna północna zachwiały pozycją Kazimierza. Miasto zostało częściowo zniszczone, podupadł też handel. Natomiast zupełny upadek nastąpił podczas rozbiorów. W XIX wieku Kazimierz stracił nawet prawa miejskie.

Kazimierz nad Wisłą zaczął zyskiwać znów na znaczeniu pod koniec XIX wieku jako miejscowość letniskowa. Chociaż podczas I wojny światowej nastąpiły dalsze zniszczenia Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości zajęło się szybką odbudową i Kazimierz stał się prawdziwym miastem artystów. Przyjeżdżali tu różni sławni twórcy i organizowali imprezy artystyczne. Za nimi zjeżdżało też coraz więcej turystów. Wypoczynek w Kazimierzu nad Wisłą stał się wręcz modny. Zakłóciła ten stan II wojna światowa, ale tylko na chwilę.

8 września 1994 roku kazimierski zespół zabytkowy został uznany za pomnik historii zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsy.

Nawet jeden weekend w Kazimierzu Dolnym to już coś. Wystarczy, aby wczuć się w jego bajkową atmosferę. Jednak prawdopodobnie będzie to za krótko, aby obejrzeć wszystkie atrakcje miasta. Oprócz architektury, zabytków i widoków można zwiedzać tu różne galerie i muzea.

 

Zobacz fotki: http://www.mapofpoland.pl/Kazimierz-Dolny,galeria.html

Tu ciekawe informacje: 

Dodatkowe informacje i zapisy u kol. Krzyśka tel. 784 036 018