Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Zapraszamy 19 stycznia do wzięcia udziału w uroczystościach Święta Jordanu w Mielniku nad Bugiem

 

Klub Turystów Pieszych "Przygoda" zaprasza na uroczystość Święcenia Wody na Bugu (Święto Jordanu) w Mielniku nad Bugiem, która odbędzie się w prawosławne święto Trzech Króli, w sobotę, 19 stycznia 2013 roku.

Wyjazd z Kielc o godz. 4.30. Oprócz udziału w uroczystościach święcenia wody możliwość podziwiania panoramy doliny Bugu i zwiedzenia Kalwarii w Serpelicach nad Bugiem.

Organizatorem wyjazdu jest kol. Jarosław Leszczyński

Zainteresowanych prosimy o kontakt z przewodnikiem Jarosławem Leszczyńskim, tel. (41)361-85-60

Polecamy poczytać wcześniej informacje o Mielniku: 

http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,99819.html

http://mielnik.com.pl/polozenie

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,11033583,W_Mielniku_nad_Bugiem_poczujesz_sie_jak_na_planie.html

 

W 2010 r. odwiedziliśmy Wysową Zdrój. O godz. 1000 rozpoczęła się Msza Święta w zabytkowej drewnianej cerkiewce łemkowskiej p.w. św. Michała Archanioła zbudowanej w 1779 r., w miejscu wcześniejszej świątyni spalonej podczas Konfederacji Barskiej. Trwała ona blisko dwie godziny.

Po jej zakończeniu, przy dźwiękach dzwonów wyszła procesja do rzeki Ropy, która w Wysowej jest jeszcze niepozornym potokiem. Nad brzegiem rzeczki odbył się barwny ceremoniał święcenia wody (Jordan na pamiątkę chrztu Chrystusa). Podczas obrzędu gaszono w wodzie świece osadzone w trójramiennych świecznikach i zanurzano w niej krzyż.

Po skończonym obrzędzie, wierni nabierali wodę do przyniesionych przez siebie słoików i butelek. Woda ma im posłużyć przy leczeniu różnych dolegliwości.

Procesja wróciła do cerkwi. Tam, na zakończenie uroczystości, mnisi podawali do ucałowania krzyż i ich wierni spożywali specjalny rozdrobniony chleb zwany prosforą. W uroczystości prawosławnego święta Trzech Króli brała udział garstka Łemków z Wysowej (kilkadziesiąt osób). Około jedną czwartą uczestników stanowiliśmy my – goście z Kielc. Trzeba też wspomnieć, że trzech mężczyzn spośród nas wzięło czynny udział w procesji niosąc chorągwie cerkiewne, a byli nimi: ja piszący te słowa, Henryk Domagała i Jerzy Słaby, nauczyciel języka niemieckiego w kieleckim gimnazjum przy ul. Gagarina.

Jarosław Leszczyński

Wykorzystano fragmenty sprawozdania z wycieczki kol J. Leszczyńskiego

Na fotkach są zdjęcia z uroczystości autorstwa M. Paszkowskiego