Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Zapraszamy na wycieczkę KTP PTTK "Przygoda" w niedzielę 8 lipca 2012

Ostojów – Mauzoleum Martyrologi  Wsi Polskiej w Michniowie – rez. "Kamień Michniowski" – źródło "Burzący Stok" – Suchedniów

Zapraszamy w dniu 8 lipca na naszą kolejną niedzielną pieszą wycieczkę na trasie: Ostojów – Mauzoleum Martyrologi  Wsi Polskiej w Michniowie – rez. "Kamień Michniowski" – źródło "Burzący Stok" – Suchedniów;  ok. 13 km

Spotkanie uczestników wycieczki na Dworcu BUS, ul. Żelazna o godz. 810
Wycieczkę prowadzą wspólnie kol. Urszula Zychowicz i kol. Dariusz Zmorzyński 

W programie wycieczki zwiedzanie muzeum i mauzoleum w Michniowie.

 

 

 

Jesienią 1979 r. w czasie narady Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich powstała idea zorganizowania w Michniowie ogólnopolskiego Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej. W 1983 roku powstał społeczny komitet budowy Mauzoleum, zaś w roku 1990 Fundacja – Pomnik Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej. W roku 1993 w 50-tą rocznicę pacyfikacji poświęcono pomnik „Pieta Michniowska" (na zdjęciu).

Michniów w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. został spacyfikowany przez niemieckie oddziały policyjne. Niemcy w ciągu dwóch dni wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn - w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci; aż dziesięcioro z nich miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły.
Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Niemcy nie zamordowali jedenastu osób, wobec których mieli konkretne podejrzenia o podziemną działalność. Zostały one wywiezione do KL Auschwitz, gdzie sześcioro z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy.
Wieś, po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienna tablicę z nazwiskami ofiar.

W 1997 roku w miejsce dotychczasowej skromnej izby pamięci, która znajdowała się w drewnianej chacie, powstał Dom Pamięci Narodowej. Swoje miejsce znalazł w nim ośrodek badawczy gromadzący dokumentację męczeństwa polskiej wsi w czasie II wojny światowej.  Mauzoleum to także symboliczny cmentarz, na którym każda męczeńska polska wieś ustawia swój krzyż. Od 1999 roku Michniów jest Oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej. W 2010 r. rozpoczęła się modernizacja mauzoleum, którą dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tak to miejsce będzie wyglądało w przyszłości.

 

 

Rezerwat "Kamień Michniowski", którego nazwa wywodzi się od nazwy góry Kamień Michniowski (423 m n.p.m.), jest rezerwatem leśnym. Rośnie tu las mieszany wyżynny. Wśród gatunków drzew dominuje jodła,  a niektóre jej egzemplarze mają przeszło 130 lat. Ma tu dobre warunki i naturalnie się odnawia. Znaczny udział w drzewostanie stanowi buk. Oba gatunki wraz z sosną stanowią najwyższe piętro lasu. W niższym piętrze rośnie świerk, jarząb pospolity, leszczyna i trzmielina. Las jest cienisty i runo leśne nie jest zbyt bogate. Występują tu m.in. paprocie takie jak: wietlica samicza i narecznica samcza.

Ciekawostką rezerwatu jest wychodnia skalna z majestatycznych dolnodewońskich piaskowców kwarcytowych, które wyłaniają się spod pokrywy osadów dolnego triasu. Bloki skalne ciągną się w pasie ok. 200 m, otoczone bukowym drzewostanem. Skały porasta wiele gatunków mchów oraz paprocie z paprotką zwyczajną będącą pod ochroną gatunkową. Znajduje się tu także Jaskinia Ponurego - najdłuższa pseudokrasowa, szczelinowa jaskinia w regionie świętokrzyskim o długości 25 m.

Rezerwat znajduje sie przy niebieskim szlaku, na jego odcinku  z Suchedniowa do Michniowa.

Burzący Stok to naturalne źródło szczelinowe, z którego woda wypływa z głębokich pokładów piaskowców triasowych pod ciśnieniem powodując charakterystyczne zjawisko pulsowania piasku. Woda ze źródła zasila rzekę Żarnówkę, która płynie w stronę Kaczki. Nad źródłem wybudowana jest drewniana konstrukcja na kształt altany, przez co miejsce to nabiera urokliwego charakteru. 

Burzący Stok jest od 1995 r. pomnikiem przyrody nieożywionej. Znajduje się na północny wschód od rezerwatu leśnego "Kamień Michniowski" i znajduje się w obrębie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Prowadzi obok niego niebieski szlak, który przez większą część trasy od strony Suchedniowa stanowi utwardzona leśna droga. Potem szlak skręca na południe, wiodąc nas przez las do źródła, a dalej w kierunku Michniowa i wspomnianego wyżej rezerwatu.

Po wodę przychodzą często okoliczni mieszkańcy i często tę trasę odwiedzają turyści z uwagi na wygodną drogę i urok tego miejsca. My też tu często bywamy.

 

 

Życzymy ciekawego wędrowania!