Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Zapraszamy na wycieczkę na Ponidzie śladami bitwy pod Broniną w niedzielę 9 września 2012r.

Busko–Zdrój – rez. „Zimne Wody” – Zbrodzice – Bronina – Las Widuchowski – Żerniki Górne – Szczaworyż ( kwatera poległych żołnierzy polskich na cmentarzu parafialnym).

 

Klub Turystów Pieszych "Przygoda" zaprasza na pieszą wycieczkę krajoznawczo –historyczną po terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego pn. „Śladami bitwy pod Broniną -1939”

Trasa przejścia pieszego:  Busko–Zdrój – rez. „Zimne Wody” – Zbrodzice – Bronina – Las Widuchowski – Żerniki Górne – Szczaworyż ( kwatera poległych żołnierzy polskich na cmentarzu parafialnym). ok. 12 km

Na trasie przewidziano ognisko turystyczne z gawędą o bitwie pod Broniną oraz śpiewanie piosenek żołnierskich. Śpiewniki będą.

Przewodnik: Andrzej Toporek - syn uczestnika bitwy pod Broniną

Jedziemy własnym autobusem.  Jest to jedyny sposób sprawnego zrealizowania w niedzielę wycieczki na tej trasie. Koszt wycieczki 18 zł (przejazd w obie strony, ognisko). Ponieważ (ze względu na wymagania przewoźnika) nie będzie stojących miejsc, prosimy o szybkie podejmowanie decyzji i rezerwację miejsca. Mamy na razie możliwość dostosowania wielkości pojazdu do naszych potrzeb.

Z uwagi na konieczność zamówienia pojazdu, konieczne wcześniejsze zapisy, które przyjmowane są pod tel. 667694674

Spotkanie uczestników wycieczki: parking przed Dworcem PKP w Kielcach (od strony centrum miasta) o  godz. 800

Powrót do Kielc w godzinach 17:00 - 18:00.

 

9 września 1939 r. w podbuskiej wsi Bronina rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew kampanii wrześniowej na ziemi świętokrzyskiej. 

W bitwie pod Broniną 9 września 1939 r. w składzie 22 Dywizji Piechoty Górskiej walczyły:
-   2.Pułk Strzelców Podhalańskich z Sanoka, dowodzony przez ppłk dypl. Stefana Szlaszewskiego,
-   5.Pułk Strzelców Podhalańskich z Przemyśla,
-   6.Pułk Strzelców Podhalańskich z Sambora,
- 22.Pułk Artylerii Lekkiej z Rzeszowa i
- 22.Dywizjon Artylerii Ciężkiej z Przemyśla.
 
           W pierwszej fazie, posiadające przewagę oddziały polskie gromiły hitlerowców, w bardzo ciężkim nocnym boju rozbiły wrogi oddział, zniszczyły dużą ilość sprzętu i wzięły wielu jeńców. Sytuacja uległa diametralnej zmianie przed południem, gdy na miejsce bitwy dotarły z odzsieczą wezwane przez radiostację niemieckie oddziały i wozy pancerne 27 Dywizji Piechoty VII Korpusu, stacjonujące w Bogucicach koło Pińczowa. 
 
            Krwawe zmagania o zmiennym natężeniu trwały kilkanaście godzin. Szacuje się, że w boju poległo blisko 200  polskich żołnierzy, w tym kilkunastu oficerów. Było wielu rannych, a ponad 1000 trafiło do niewoli. Artyleria dywizji straciła 13 dział lekkich i 4 ciężkie. Szacunkowe straty niemieckie to około 200 poległych i kilkuset rannych.
Ponoszące duże straty polskie oddziały wycofały się w kierunku Stopnicy. Tam doszło do kolejnego ich starcia z Niemcami. 
Polegli pod Broniną polscy żołnierze spoczywają w większości na dwóch cmentarzach - nieodległym od miejsca bitwy cmentarzu w Szczaworyżu i na parafialnym w Busku-Zdroju.
 
            Historycy oceniają, że bitwa pod Broniną obok bitwy polskiego Zgrupowania Południowego Armii Odwodowej Prusy pod Iłżą, w dniach 8-9 września 1939 r., należała do największych i najkrwawszych starć zbrojnych podczas wojny obronnej 1939 r. na terenie ówczesnego województwa kieleckiego.

 

Zapraszamy i życzymy udanej wycieczki!