Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

18 marca to... EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU...

Kalendarz świąt uznawanych za nietypowe pęka coraz bardziej w szwach. Wystarczy do niego zajrzeć, by przekonać się, że każdego dnia można znaleźć powód do celebrowania. Okazuje się, że nawet mózg ma swoje święto.

Po raz pierwszy w Europie Dzień Mózgu obchodzono 18 marca 1998 roku. Cel? Przede wszystkim propagowanie wiedzy o mózgu. Poza tym informowanie społeczeństwa o roli badań układu nerwowego. W tym celu właśnie organizowane są liczne prelekcje i kampanie edukacyjne.

Inicjatywa obchodzenia Europejskiego Dnia Mózgu zrodziła się w latach 90- tych. W 1997 roku naukowcy z terenu Europy założyli Europejskie Stowarzyszenie Na Rzecz Mózgu Dana. Z nowatorskim pomysłem nie miało to wydarzenie jednak nic wspólnego. Wszystko bowiem zaczęło się w Stanach Zjednoczonych. Właśnie tam powstała organizacja Dana Alliance for Britain Initiatives mająca skupiać uwagę społeczeństwa na kwestiach związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego. Zatem europejskie stowarzyszenie to jedynie sekcja amerykańskiego.

Wszyscy doskonale wiedzą, że tak naprawdę mózg to zaledwie niewielki fragment naszego. Wielkość nie ma tutaj jednak żadnego znaczenia. Bo to właśnie mózgowi podporządkowana jest cała reszta naszego ciała. Jeśli pokusić się o dosadne określenie funkcji mózgu, to śmiało można powiedzieć, że to po prostu nasze centrum dowodzenia.

Starożytni myśliciele mózg postrzegali jako tkankę, która w jakiś sposób „organizuje” inteligencję człowieka. O tego czasu stan wiedzy o jego potencjale uległ znacznemu poszerzeniu. Dziś wiemy, że dzięki niemu m.in. widzimy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy. Badaniom nad jego możliwościami nie ma końca. Naukowcy uważają, że wykorzystujemy zaledwie 10% możliwości, jakie daje nam nasz mózg. Wykonując codziennie rutynowe czynności rozleniwiamy go. A powinno być odwrotnie. Wskazane jest dostarczanie mu intensywnych bodźców. To sprawi, że będzie pracował na naprawdę wysokich obrotach. ZATEM TRENUJMY...

 

 

MÓZG CZŁOWIEKA- widok ogólny...
mózg kobiety;-)))
mózg mężczyzny... taaaaa....
Rusza się, prawda? Otóż nie. Nawet nie drgnie. To tylko nasz mózg ma problem z interpretacją tego, co widzi...
Kolorowy test... A teraz pokaż na co cię stać!!!
Koncentruj się na obserwowaniu krzyżyka w środku.
Nie kończący się świat kolorów i iluzji.
Te punkty są białe, czy czarne?
Możesz zobaczyć dwie twarze: młodą dziewczynę z tyłu lub starą kobietę z profilu.
;-)))
Cóż... każdego szkoda...
;-))))