Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Gołoszyce- Trzcianka: „Zaginieni w akcji” zapraszają na kolejny rajd;-))

 

Tym razem będziemy wędrować czerwonym szlakiem Edmunda Massalskiego. Czerwony szlak turystyczny Gołoszyce – Kuźniaki to najdłuższy szlak turystyczny Gór Świętokrzyskich – ma długość 105 km. Prowadzi przez wszystkie najważniejsze miejsca regionu: Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, poprzez Łysiec, Łysicę i Radostową, skończywszy na lasach suchedniowskich i oblęgorskich.

My oczywiście nie mamy zamiaru przejść całego tego szlaku tylko pokonać odcinek: Gołoszyce- Trzcianka, w większości znajdujący się na terenie Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego.

 

Termin: 12 lipca b. r. /czwartek/

Zbiórka: Dworzec PKS, stan. Nr 7; godz. 7:10

Odjazd autobusu: 7:20

Planowana trasa: Gołoszyce- Truskolaska- przełęcz Kaczmarka- góra Szczytniak- przełęcz Jeleniowska- Paprocice- Kobyla Góra- Trzianka PKS- ok. 23- 24 km/

WAŻNE!!! Bilet PKS do Gołoszyc kosztuje 8 zl; z Trzcianki wrócimy busem

 

 

GARŚĆ INFORMACJI O MIJANYCH PUNKTACH NA SZLAKU:

Truskolaska – wysunięty najbardziej na wschód szczyt (448 m n.p.m.) Pasma Jeleniowskiego, Gór Świętokrzyskich. Porośnięty lasem jodłowo-bukowym. U stóp góry, od strony wschodniej, znajdują się źródła rzeki Opatówki.

Wesołówka – szczyt w Paśmie Jeleniowskim. Jego masyw tworzą kwarcyty kambryjskie a porośnięty jest lasem jodłowo-bukowym

Przełęcz Karczmarka (Witosławska) – przełęcz położona na terenie Pasma Jeleniowskieg na wysokości 406 m n.p.m. pomiędzy szczytami Szczytniaka oraz Wesołówki.

Szczytniak (554 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Pasma Jeleniowskiego. Na północnym stoku góry znajduje się rezerwat przyrody Szczytniak z fragmentem pierwotnej puszczy jodłowo-bukowej oraz gołoborzem. Na południowym zboczu góry swe źródło ma Koprzywianka

Góra Szczytniak-wyprawa Klubu Górskiego, 12.03.2012

 

Góra Jeleniowska – szczyt (533 m n.p.m.) znajdujący się w zachodniej części Pasma Jeleniowskiego Po zniszczeniu świątyni słowiańskiej na Łysej Górze przeniósł się tutaj nieformalny wówczas ośrodek kultu pogańskiego, który z biegiem czasu zanikł.

Paprocice – wieś w gminie Nowa Słupia. Pierwsze historyczne wzmianki o tej wsi pochodzą z 1269 roku. Zwana była wówczas Zarzecin. W 1580 roku Bartosz Paprocki, autor "Herbów rycerstwa polskiego" uzyskał od opata Tomasza Polanowskiego pozwolenie lokacji na gruntach należących do stołu opackiego wsi Paprocka Wola. W Paprocicach znajduje się kaplica, której patronem jest św. Adam Chmielowski.

Kobyla Góra (391 m n.p.m.) – zalesione wzniesienie, leżące między Łysogórami a Pasmem Jeleniowskim. Krzyżują się tu dwa piesze szlaki turystyczne: czerwony i zielony. Od północy górę opływa Słupianka.

 
Pasmo Jeleniowskie- widok ogólny
 
 
Przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu klubowicza:
 
  • Zamiłowanie do wędrówek pieszych,
  • Dobry humor,
  • Niefrasobliwość,
  • Gotowość do przeżycia przygody i ewentualnego zaginięcia w akcji…
  • Zgoda na wykonanie orzełka w dowolnie wskazanym miejscu, przez kierownika wycieczki;-)))
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ WĘDRÓWKI;-))))