Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Wirtualny spacer po kamieniołomie Zachełmie

Kamieniołom Zachełmie - wirtualna wycieczka

           Kamieniołom  Zachełmie stał się znany, a właściwie zrobiło się o nim głośno na całym świecie za sprawą odkrycia tu kilka lat temu przez polskich paleontologów tropów tetrapoda.

Kamieniołom został założony na zachodnim zboczu góry Chełmowej (399 m n. p. m.) koło Zagnańska. Występujące tu dolomity środkowego dewonu były wydobywane już w XVII w. na potrzeby budowy pobliskiego kościoła.

Pierwszym badaczem piszącym o tym miejscu był Bogumił Pusch - autor pierwszej monografi geologicznej terenu Polski.

Na początku XX w. rozpoczął się intensywny rozwój kamieniołomu. Dolomity z kamieniołomu były używane jako kruszywo przy budowie dróg, linii kolejowych, a także jako materiał hutniczy przy wytopie żelaza. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pozyskano tu też trochę hematytu (wysokogatunkowa ruda żelaza). Jeszcze teraz można znaleźć tu piękne kryształy tego minerału, co przyciąga do tego miejsca wielu kolekcjonerów do dziś.

Eksploatację kamieniołomu zakończono w 1987 r. między innymi ze względu na ochronę ujęcia wody w Zagnańsku zaopatrującego również Kielce.

Na stronie Oddziału Świetokrzyskiego Państwowego Instytutu geologicznego umieszczono ciekawą wycieczkę. Można mianowicie odbyć wirtualny spacer po kamieniołomie i zwiedzać pod okiem fachowca nie ruszając się z fotela. 

POLECAM!

http://geoportal.pgi.gov.pl/css/images/wwg_zachelmie/index.html

 

A później trzeba wybrać się na prawdziwy spacer i skonfrontować zdobytą wiedzę z rzeczywistością, zawsze piękniejszą od najpięknieszych wizualizacji.