Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

BZ WBK Press Foto w Kielcach 27 lutego

W Kielcach pokażemy zdjęcia i fotoreportaże, które nagrodzono w siódmej edycji tego konkursu. Od samego początku organizuje go Bank Zachodni WBK (stąd nazwa) pod medialnym patronatem „Rzeczpospolitej". Jest on skierowany do zawodowych fotoreporterów i ma na celu promowanie polskiej fotografii, jak również docenienie pracy tych ludzi, którzy bardzo często narażają swoje życie, abyśmy mogli potem obejrzeć jak wygląda świat tam, gdzie nas nie ma (bardzo często – na szczęście nie ma). Jednocześnie dzięki temu konkursowi możemy sobie przypomnieć najważniejsze wydarzenia z ostatnich miesięcy, jak również wielokrotnie – na nowo odkryć otaczający nas świat, wobec którego przechodzimy obojętnie obok.

 

Do siódmej edycji nadesłano rekordową ilość zdjęć – ponad 8600, z czego na samej wystawie pokazywanych jest 253. Poza zdjęciami i fotoreportażami na konkurs można również nadsyłać fotokasty (jest dla nich osobna kategoria o nazwie... Fotokast). Fotokasty to taki multimedialny fotoreportaż, czyli normalny materiał zdjęciowy, ale wzbogacony o dźwięk, film czy grafikę. Tych akurat w Kielcach nie będziemy pokazywać, ale mogę na ich temat dodać, że ich łączny czas przekroczył 2 godziny (te nagrodzone można obejrzeć na stronie internetowej konkursu pod adresem www.bzwbkpressfoto.pl).

 

W tej edycji konkursu wzięło też udział rekordowo dużo fotoreporterów – 393, z czego aż 2 z Kielc.

 

Prace oceniało jury, któremu przewodniczył Cezary Sokołowski, jedyny polski laureat Nagrody Pulitzera, odpowiednika Oskara dla dziennikarza. Dostał ją za zdjęcia z moskiewskiego puczu Janajewa w 1991 roku. Cezary Sokołowski jest fotoreporterem pracującym dla Associated Press. Poza nim w jury zasiadali również fotoreporterzy pracujący dla Agance France Press i Reutera i innych.

 

Jury przyznaje nagrody i wyróżnienia we wszystkich kategoriach konkursowych. Wybiera również Zdjęcie Roku. Poza Zdjęciem Roku są jeszcze dwie nagrody specjalne – Nagroda Rzeczpospolitej oraz Nagroda Banku Zachodniego WBK. Łącznie pula nagród w siódmej edycji konkursu sięgnęła kwoty 128.600 złotych. Zostały one wręczone 21 czerwca 2011 roku podczas specjalnej uroczystości w warszawskiej Zachęcie.

 

Laureatami najważniejszych nagród zostali:

<![if !supportLists]>·         <![endif]>Zdjęcie Roku – Jacek Szydłowski z „Dziennika Wschodniego” za zdjęcie przedstawiające wolontariusza usuwającego godło państwowe z sali lekcyjnej w szkole podstawowej w Wilkowie zniszczonej przez powódź z 2010 roku;

<![if !supportLists]>·         <![endif]>Nagroda Rzeczpospolitej – Roman Koszowski z „Gościa Niedzielnego” za zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego uczestniczącego w pielgrzymce mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich;

<![if !supportLists]>·         <![endif]>Nagroda Banku Zachodniego WBK – Maksymilian Rigamonti (freelancer) za fotoreportaż przedstawiający Polskę w obliczu katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku.

 

 

 

 

BZ WBK Press Foto w Kielcach 27 lutego
BZ WBK Press Foto w Kielcach 27 lutego
BZ WBK Press Foto w Kielcach 27 lutego
BZ WBK Press Foto w Kielcach 27 lutego