Rozwój miast w ostatnich latach zmienił się diametralnie, szybkość, z jaką żyjemy i przemieszczamy się skłania do wprowadzania, co raz to nowszych rozwiązań technicznych. By funkcjonowało nam się lepiej w miejskiej dżungli, rozbudowuje się i modernizuje infrastrukturę komunikacyjną. Przyczynia się ona do zwiększenia mobilności zawodowej i przestrzennej mieszkańców, a tym samym wzrostu dostępności do rynku pracy i nauki. Aby stan ten faktycznie zaistniał potrzeba jest zgranego zespołu oraz funduszy. Miasto Kielce obecnie realizuje takie przedsięwzięcie pod nazwa „Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym”.,,To największy Projekt Gminy Kielce współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Działania III.1 Systemy miejskiego transportu zbiorowego i jednocześnie pierwszy z 12 dużych projektów w Programie, który uzyskał akceptację Komisji Europejskiej” mówi Dariusz Salwa Zastępca Dyrektora Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta w Urzędzie Miasta Kielce. Celem Projektu jest zwiększenie konkurencyjności regionu oraz rozwój funkcji metropolitalnych miasta Kielce poprzez poprawę jakości infrastruktury drogowej i transportu publicznego w mieście.
Do tej pory zakupiono 40 nowoczesnych autobusów, które obsługują 13 nowoutworzonych linii komunikacji miejskiej. Są to pojazdy wyposażone w automatyczną skrzynie biegów, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny klimatyzacje oraz automaty do sprzedaży biletów. Poza tym spełniają najwyższe obowiązujące normy emisji spalin (EURO 5). Zakończyła się również budowa 3 pętli autobusowych, w tym na dwóch zlokalizowano mini dworce dla obsługi pasażerów. Ponadto wybudowano i przebudowano 9 zatok autobusowych.
,,Od maja ubiegłego roku trwają prace przy budowie ulic usprawniających obsługę komunikacyjną w zachodniej części miasta (rejon Targów Kielce). Ruszyły już prace związane z największą inwestycją w ramach projektu, polegającą na budowie węzła drogowego u zbiegu ulic: Żelazna, 1 Maja, Zagnańska wraz z przebudową Ronda im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Zburzono wiadukt na 1 maja, zamknięto kilka ulic, zmieniono kierunek ruchu pojazdów. Wszystkie te czynności mają w przyszłości usprawnić komunikację w mieście, aż trudno w to uwierzyć gdy spojrzy sie na zakorkowne i rozkopane Kielce.
Uzupełnieniem infrastruktury dla obsługi pasażerów będą elektroniczne tablice informacyjne i automaty do sprzedaży biletów, które zostaną zamontowane w obrębie największych węzłów przesiadkowych’’ dodaje pan Dariusz Salwa.
Ogółem w ramach realizacji projektu zostanie wybudowanych i przebudowanych ponad 5 km dróg, przebudowie i modernizacji ulegnie 7 skrzyżowań w głównych ciągach komunikacyjnych, powstaną 3 bezkolizyjne (podziemne) przejścia dla pieszych. Ponadto mieszkańcy będą mogli zakupić bilety w 20 stacjonarnych automatach, a informacje dotyczące m.in. rzeczywistego czasu przyjazdu autobusu na przystanek lub ewentualnego opóźnienia będą wyświetlane na 24 elektronicznych tablicach. Tablice i automaty zostaną zamontowane w miejscach o największym natężeniu ruchu pasażerskiego.
W mieście już są widoczne efekty tych działań służących społeczeństwu. Po kolejnych inwestycjach miasto Kielce zyska na atrakcyjności i użyteczności publicznej.
Odpowiedzi
Chyba coś udało mi się
Chyba coś udało mi się przegapić!
Przebudowa wiaduktu i budowa węzła to bardzo ważny moment w życiu tej części miasta.
Wszystko sie tu zmieni! Czarnów znajdzie się w centrum miasta, a nie "za torami".