Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

NA ŚWIĘTA I NOWY ROK 2012

 

Choinka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najważniejsza ozdoba bożonarodzeniowa symbolizuje przede wszystkim wieczne, nieprzerwane życie, niepoddające się zimie i mrokowi. Zaadaptowana przez chrześcijaństwo stała się znakiem odrodzenia, przyjścia Zbawiciela i jego ostatecznego zwycięstwa nad złem. W Średniowieczu drzewka iglaste kojarzone były z rajskimi drzewami Edenu i jako takie stanowiły najważniejszą dekorację misteriów związanych z narodzeniem Jezusa.
Co więcej kolor zielony, którego drzewka iglaste nie tracą nawet podczas najcięższej zimy jest do dzisiaj postrzegana jako symbol nadziei.

Światła
Boże Narodzenie to swoisty festiwal świateł. Oświetlenie choinki wiązano z utrudnianiem złym mocom wstępu do domu, miało ono moc odwracanie złych uroków i tzw “złego oka”. Dla chrześcijan oznaczało ponadto “światło na oświecenie pogan”, rozumiane jako głoszenie Dobrej Nowiny pośród niewierzących.

Świece
Świece, jako jeden z podstawowych rodzajów oświetlenia mają swoją własną symbolikę: dla niewierzących są symbolem słońca i rodzajem prośby o jego powrót po długich ciemnościach zimy, dla chrześcijan natomiast oznaczają Ducha Świętego, posiadającego moc oświecania ludzkich umysłów. Ogień, nierozerwalnie zwiazany ze świecami, od prawieków był symbolem oczyszczenia i odrodzenia, niszczył to co stare i niepotrzebne, dając miejsce nowemu. Był również związany z pierwotną potrzebą ciepła i bezpieczeństwa, scalając wokół siebie najpierw grupę, czy plemię a później rodzinę.

Gwiazda Betlejemska
Gwiazda Betlejemska według Biblii poprowadziła 3 mędrców ze wschodu wprost do nowonarodzonego Jezusa. Jako taka, stała się symbolem Dobrej Nowiny i nadejścia Mesjasza. Obecnie kojarzona jest jedynie z tym znaczeniem, ale niegdyś symbolizowała także powroty do domu, wskazywała drogę zagubionym wędrowcom i chroniła ich.

Łańcuchy choinkowe
Ta ozdoba miała w swojej historii kilka znaczeń. Tradycja chrześcijańska widziała w nich znak zniewolenia przez grzech. Dla Polaków okresu zaborów był to symbol wybitnie polityczny odnoszący się do okowów, którymi zaborcy niewolili ich ukochaną ojczyznę. Niektóre źródła widzą w łańcuchach odniesienie do węża, który kusił Adama i Ewę w Księdze Rodzaju.
Łańcuchy choinkowe a także wszelkiego rodzaju wstążki i kokardy oznaczają ponadto siłę więzi rodzinnych i ich nierozerwalność.

Jabłka
W początkach swojej historii drzewko bożonarodzeniowe dekorowane było jabłkami oraz tzw. rajskimi jabłuszkami. Jest to niezwykle spójne ze znaczeniem choinki jako takiej, ponieważ w owych czasach symbolizowały one owoce, które pierwsi rodzice zerwali z uosabianego przez choinkę Drzewa Życia w ogrodach Edenu.

Orzechy
Przed pojawieniem się baniek orzechy zawijane w złotą lub srebrną folię były jedną z najpopularniejszych dekoracji na bożonarodzeniowym drzewku. W języku symboli ze względu na obecność ukrytego nasionka o ogromnych walorach smakowych i odżywczych oznaczają one płodność i odrodzenie, a także głęboko ukrytą, skondensowaną mądrość. Ich powieszenie przynosić miało dobrobyt oraz siłę.

Bańki
Geneza tej ozdoby nie jest do końca jasna: jedne źródła wywodzą ją bezpośrednio od wyżej omówionych jabłek i rajskich jabłuszek, inne zaś dopatrują się kontynuacji staropolskiej tradycji wieszania okrągłych opłatków zwanych “światami”. Jest niemal pewne, że szklane kule symbolizować miały wszechświat i pełnię, a przez nie wyrażać bożą doskonałość i nieskończoność.

Dzwonki
Dziś kojarzone głównie z reniferami i Świętym Mikołajem dawniej oznaczały po prostu Dobrą Nowinę. Dzwony kościelne były w średniowieczu uniwersalnym sposobem porozumiewania, biły w sytuacji zagrożenia lecz także z okazji świąt lub podniosłych uroczystości. W tradycji bożonarodzeniowej symbolizują one radosne wieści związane z przyjściem na świat Mesjasza.
 
Autorką tekstu jest Jagoda Kowal, architekt wnętrz

NA ŚWIĘTA I NOWY ROK 2012
NA ŚWIĘTA I NOWY ROK 2012
NA ŚWIĘTA I NOWY ROK 2012