,,Ludzie w 25 procentach od mistrza, w 25 procentach słuchając samych siebie, w 25 procentach od przyjaciół, a 25 procentach uczy ich czas…”( P/C. Czarownica z Portobello)
,,Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia”
Te i inne sentencje na temat czasu wypowiedziało już wielu uczonych, lecz żaden z nich nie potrafi określić, czym on dokładnie jest. Nie można go zobaczyć, ani dotknąć, a my uparcie dzielimy go i mierzymy. Jedni mają go w nadmiarze, drudzy go marnują albo żyją w ciągłym niedoczasie. Lecz może wszyscy jesteśmy po prostu jego niewolnikami?
Czas to pojęcie względne, dla różnych kultur oznacza zupełnie, co innego. Robert V. Levine, amerykański psycholog społeczny przeprowadził kiedyś badania mierzące tempo życia różnych narodów. Brał pod uwagę 3 kryteria: szybkość chodzenia po chodnikach, czas sprzedawania znaczka pocztowego oraz jaki dokładny czas pokazują zegary w miejscach publicznych. Oto lista krajów najszybszych: Szwajcaria, Irlandia, Niemcy, Japonia. Najwolniejsi to Syria, Salwador, Brazylia, Indonezja, Meksyk.
To samo tyczy się poszczególnych osób. Często mówimy, że nie mamy czasu, ale za to czas ma nas. Jego siła jest ogromna, nie zdając sobie z tego sprawy, toczymy z nim walkę. Chcemy więcej i szybciej dojść do upragnionego celu, zapominając często, że sama droga Moze być bardziej atrakcyjna. Pokonać czasu nie da się, ale można nauczyć się nim właściwie rozporządzać. Jeden dzień może być pięknym przeżyciem, albo odwrotnie straconym czasem. To zależy od nas samych, na wszystko jest czas po niebem, na radości smutki też.
,,Przeszłość, przyszłość i teraźniejszość, to jedynie złudzenia, aczkolwiek uporczywie nam się narzucające „ mawiał walczący z czasem A. Einstein.
Czas jest nie uchwytny, ale spotykamy go, na co dzień. Możemy zobaczyć wskazówki zegara, ale nie możemy zobaczyć czasu. Dotykamy kalendarza i zrywamy z niego kartki, lecz nie możemy dotknąć czasu. Słyszymy dzwonek budzika, lecz nie słyszymy czasu. Jednak prawo upływu czasu rządzi nami nieubłaganie. Od zaranie dziejów ludzkość próbuje go zdefiniować, lecz jest on zjawiskiem ulotnym dla naszego poznania. Mimo to chcemy go zrozumieć, bo dla każdego kiedyś się kończy. Wraz ze śmiercią czas przestaje się liczyć. Tajemnica czasu to tajemnica życia. Może nie musimy wiedzieć, czym on jest, wystarczy go używać,. Ryba nie wie, czym jest woda, lecz musi umieć pływać.
Nie marnuj ani sekundy, przeżyj ją jak najpełniej, dana jest ci tylko raz.
A.K.