Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Złaz Wiosenny Klubu Górskiego PTTK

 

                                         ,,Zielono mi...’’

       Czas na piesze wędrówki, pierwszą opaleniznę, wymarzone momenty relaksu i obcowanie z przyrodą. Jak co roku Klub Górski PTTK zorganizował Złaz Wiosenny, rajd miał 2 trasy prowadzące do Chęcin. Pierwsza Trasa (20 km GOT 21): Karczówka – Białogon – Patrol – Zelejowa – Chęciny


Zbiórka uczestników o godz. 9.00 na początku czerwonego szlaku pod Karczówką

 Trasa druga (25 km Punktów GOT 27): Plac Artystów – Kadzielnia – Pierścienica – Słowik – Patrol – Zelejowa – Chęciny


Zbiórka uczestników o godz. 9.00 na Placu Artystów w Kielcach.

Słoneczny ranek zachęca do wędrowania, niewielka grupka uczestników prowadzona przez przewodniczkę Beatę jest gotowa do drogi. Towarzyszy nam również przewodnik Bartek specjalista od roślinek. Powoli zgrabnym krokiem mijamy klasztor, następnie w kierunku Białogonu. Docieramy do Bruszni (310m), pierwszy dłuższy postój przy Krzyżu harcerskim, obserwacja szaty roślinnej, oraz mrówek (bardzo dużych). Czerwonym szlakiem nadal przez las zmierzamy dalej do Białogonu. Zatrzymujemy się w 100-letnim drewnianym kościele, pokryty gontowymi dachami prezentuje styl „zakopiański” bardzo wówczas modny.

Propagowany przez Stanisława Witkiewicza i uważany za wielce odpowiedni w całej Polsce, od Tatr do Bałtyku. Jest tak wytrzymały, że stoi w nienaruszonym stanie mimo silnych podmuchów wiatru i innych nawałnic. Mijając dawna fabrykę pomp udajemy się niestety szosą w kierunku Zgórska. W lesie pełnym zawilców, mijamy miejsce upamiętniające egzekucje z dnia 28. 09. 1948 r. Docieramy pod Jaskinie Raj, następnie kierujemy się na górę Patrol, z ostrym podejściem radzimy sobie doskonale. Teraz odpoczynek, zastanawiamy się gdzie jest druga grupa piechurów. Okazuje się, że jeszcze nie doszli na Słowik. Idąc dalej ukazuje się naszym oczom widok niezwykły, czyli kamieniołom,, Zygmuntówka’’. Posiada walory dekoracyjne, otóż została z niego zrobiona Kolumna Zygmunta w Warszawie. Przyspieszamy i wdrapujemy się na górę Zalejową (367m n.p.m.), wzniesienia to jako jedno z niewielu w Górach Świętokrzyskich posiada grań górską. Półkilometrowy grzbiet wzniesienia przecinają w kilku miejscach stare, nieczynne kamieniołomy, w których dobywano wapienie zwane popularnie marmurem Chęcińskim. Jest to najciekawszy odcinek trasy, tutaj także następuje połączenie obydwu grup, razem docieramy do Chęcin. Słońce przygrzewa dosyć mocno, mimo to siadamy przy ognisku dzieląc się wrażeniami z podróży. Na koniec jeszcze,,zwiedzamy ‘’ górę Rzepkę, dawny kamieniołom,,Korzecko’’. W obrębie, którego znajduje się efektowna ściana skalna o wysokości kilkudziesięciu metrów, zbudowana z dolomitów o odcieniu czerwonawym. Na grzbiecie Góry Rzepki odsłaniają się ławicowe wapienie środkowego dewonu ze skamieniałościami fauny dewońskiej.

Dzień pełen wrażeń dobiega końca, żegna nas pięknym zachodem słońca, zachęcając do dalszych szaleństw turystycznych na szlakach świętokrzyskich.

ZałącznikWielkość
na czerwonym szlaku.JPG32.65 KB
Brusznia.JPG48.98 KB
DSCN9571.JPG45.6 KB
k w Białogonie.JPG160.54 KB
Miejsce Upamiętnienia egzekucji z dnia 24 09 1948 r..JPG70.53 KB
obok jaskini Raj.JPG270.18 KB
zaklad kamieniarski.JPG111.15 KB
piknik na g.Patrol.JPG224.87 KB
zygmuntowka.JPG172.16 KB
kamieniolom zygmuntowka207.38 KB
DSCN9602.JPG143.52 KB
gora Zalejowa.JPG72.33 KB
spotkanie 2 grup na szlaku59.37 KB
DSCN9657.JPG144.57 KB
Chęcińskie klimaty miejskie.JPG115.69 KB
czas na piknik.JPG161.39 KB
gora RZePKA.JPG126.52 KB
DSCN9678.JPG110.81 KB
DSCN9692.JPG22.25 KB