Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Gizmo :)

Od maja w Sandomierzu zapłacisz nową walutą

Kadłubek – to nazwa waluty, jaką od maja będzie można płacić w Sandomierzu (Świętokrzyskie). Lokalny dukat będzie nawiązywał do postaci patrona tutejszej diecezji, autora "Kroniki Polskiej", błogosławionego Wincentego Kadłubka.

Jak poinformował Andrzej Gajewski z sandomierskiego magistratu, emisja monet jest elementem programu promocji zabytkowego miasta. Wydane zostaną dwa rodzaje kadłubków: obiegowe i kolekcjonerskie.

Monetami o nominale pięciu kadłubków, mieszkańcy Sandomierza oraz turyści będą mogli płacić za towary i usługi - o wartości pięciu złotych - w sklepach, kawiarniach i punktach handlowych z terenu miasta i gminy, które przystąpią do programu. Dukatami-bonami będzie można płacić od maja do końca roku.

Wyemitowane zostaną także dukaty kolekcjonerskie o nominale 50 i 500 kadłubków. Projekt monet opracowuje Mennica Polska. Na awersie dukata będzie widniał wizerunek kronikarza, na rewersie - herb Sandomierza.

To już druga emisja lokalnej waluty w mieście. Podczas wakacji 2008 r. można było tu płacić goworkami. Nazwa waluty nawiązywała do postaci pierwszego wojewody sandomierskiego, Goworka.

Wincenty Kadłubek (1161-1223) był kronikarzem, dziejopisarzem, kancelistą i kapelanem Kazimierza II Sprawiedliwego. Wg tradycji urodził się w Karwowie k. Opatowa. Był związany z sandomierską kolegiatą (dziś katedrą) pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, od 1208 r. był biskupem krakowskim.

Mistrz Wincenty zrezygnował w 1217 roku z biskupstwa dla rygorystycznego życia cysterskiego w opactwie w Jędrzejowie, do którego przybył z Krakowa pieszo. Spisał tam po łacinie cztery księgi „Kroniki polskiej”, która stanowi główne, aczkolwiek nie w pełni wiarygodne źródło historii dziejów Polski tamtego okresu.

Jako duchowny wprowadził w Polsce zwyczaj palenia wiecznego światła przed Najświętszym Sakramentem. Został beatyfikowany w 1764 r. przez papieża Klemensa XIII. Proces kanonizacyjny rozpoczął się za pontyfikatu Pawła VI.


Autor: SG Źródła: PAP