Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Gizmo :)

Rzeźba dzika, legenda o powstaniu Kielc

Na Placu Artystów kierując się w stronę Wzgórza Zamkowego na trafiamy na rzeźbę dzika. Która legendą związana jest z historia powstania Kielc.

Odsłonięcie rzeźby nastąpiło 11 listopada 2006 roku, autorem rzeźby jest Bolesław Michałek. Rzeźba ma 2,20 m wysokości i waży 4,5 tony. Wykonana została z piaskowca o nazwie "mucharz", pochodzącego z kamieniołomów pod Wadowicami. W okół rzeźby znajdują się tablice ilustrujące legendę o powstaniu Kielc.

Tablica:

I
Król Polski, Bolesław Śmiały, poróżniony z krakowskim biskupem Stanisławem w obawie o bezpieczeństwo syna swego Mieszka wysłał go pod ochroną drużyny rycerzy w leśne ostępy.

II
Pewnego dnia młody książę zauważył ogromnego odyńca i nie czekając na swoich rycerzy, puścił się za nim kłusem, ale nagle uderzony konarem dębu padł bez ducha.

III
Śniło mu się, że ktoś podaje mu truciznę, ale uratował go Święty Wojciech, bo spod jego laski wytrysła struga wody, która przywróciła mu siły.

IV
Rycerze odnaleźli księcia, rozbili obozowisko i opatrywali mu rany, a gdy rankiem przygotowywali sie do drogi, Mieszko ujrzał pod dębem dwa wielkie kły dzika.

V
Mieszko podniósł kieł i powiedział: To cud, że w miejscu mojego ocalenia znalazy sie kielce dzika, który was tu sprowadził. Poproszę ojca aby założył tu miasto.

VI
Książe spostrzegł rzekę wijącą się wśród drzew, która we śnie przywróciła mu siły i postanowił nazwać ją Silnicą a miasto - Kielcami.

ZałącznikWielkość
Kielecki odyniec83.11 KB