28 października członkowie klubu „Kigari” zaplanowali rajd rowerowy, kończący sezon. Tradycyjnie miał zakończyć się ogniskiem w Kaczynie u koleżanki Renaty Tomczak. Pogoda jednak spłatała figla bo w nocy ze „złotej polskiej jesieni” zrobiła się zima- nawet moje koty były zadziwione tym co widziały za oknem;-))) Na tradycyjnej zbiórce w parku stawiło się sześć osób- w tym jedna zmotoryzowana, wobec czego postanowiliśmy zmienić plany... Po nacieszeniu się pierwszym śniegiem pojechaliśmy na Wietrznię i do Geoparku a ściśle mówiąc do Centrum Geoedukacji.
Poniżej pozwalam sobie zamieścić garść informacji:
Centrum Geoedukacji to nowoczesna placówka, należąca do Geoparku Kielce. Obiekt zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia i jest to najważniejsza atrakcja geoturystyczna na trasie „Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego.
Inwestycja została zrealizowana ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
Centrum Geoedukacji to miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazywana jest wiedza geologiczna i geograficzna, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych.
Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskiego, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi.
Dla odwiedzających Centrum Goedukacji proponuje:
- zajęcia geoedukacyjne (teoretyczne, praktyczne),
- zajęcia terenowe w obrębie obiektów geoturystycznych Kielc,
- zwiedzanie Galerii Ziemi,
- podróż kapsułą 5D „Podróż do wnętrza Ziemi”.
Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie dawnego kamieniołomu Wietrznia w Kielcach, utworzony 4 listopada 1999 roku rozporządzeniem Wojewody Świętokrzyskiego. Chroniony obszar obejmuje powierzchnię 17,95 ha.
Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego
Obejmuje wzniesienia Wietrzni (312 m n.p.m.) i sąsiedniego Międzygórza będących przedłużeniem ciągnącego się przez Kielce Pasma Kadzielniańskiego. Zbudowane są z wapienno-dolomitowych skał należących do górnego dewonu. W skład rezerwatu wchodzą trzy połączone ze sobą kamieniołomy wielopoziomowe (Wietrznia, Międzygórz, Międzygórz Wschodni) powstałe w wyniku eksploatacji złoża w latach 1893-1974. Całkowita długość wyrobiska wynosi 800 m.
Na terenie rezerwatu znajdują się cenne odsłonięcia geologiczne: zjawiska i procesy tektoniczne mineralizacja żyłowa (ołowiowo-barytowo-kalcytowa) kras podziemny i powierzchniowy (kotły, misy, żłobki, leje, szczeliny, kominy, jaskinie), fauna kopalna (koralowce czteropromienne, gąbki krzemionkowe, stromatoporoidy, denkowce, ramienionogi, małżoraczki, liliowce, konodonty, ryby kopalne.
W Geoparku w pierwszej kolejności obejrzeliśmy czasową wystawę motyli i egzotycznych owadów, po której oprowadził nas nasz kol. Piotr Sołkiewicz. Entomologia jest życiową pasją Piotra i to on jest twórcą tej wystawy. Przez kilka lat stworzył kolekcję barwnych motyli z różnych regionów świata oraz innych owadów: pająków, straszyków, chrabąszczy, modliszek, żuków itp. Wystawę tę można było jesienią oglądać w WDK, Piotr swoje zbiory wystawia również w innych miejscach: szkołach, klubach, domach kultury na terenie woj. Świętokrzyskiego i nie tylko.
Kol. Piotr Sołkiewicz i jego kolekcja motyli
Kolekcja owadów zrobiła na nas duże wrażenie i nie mniejsze wiedza Piotra na ich temat. Przez godzinę snuł barwne opowieści z życia owadów a my słuchaliśmy z zapartym tchem;-)))
CIEKAWOSTKA:
Nauka zajmująca się owadami to entomologia.
Biomasa owadów kilka razy przewyższa biomasę człowieka. Udokumentowanych muzealnie jest ponad milion gatunków owadów. Różne źródła podają, iż od 5 do 30 mln gatunków owadów nie zostało jeszcze opisanych naukowo...
Jednym z działów entomologii jest lepidopterologia, czyli nauka o motylach. Wynika z tego, że nasz kol. Piotr jest pasjonatem lepidopterologiem... ;-))) Uff, można sobie połamać język;-))
Po obejrzeniu wystawy motyli, przyszedł czas na zwiedzenie Galerii Ziemi. O równej 11 pojawił się pan przewodnik... tu niespodzianka: nasz kolega z Klubu Górskiego- Wojtek Buczkowski;-)) Po radosnym powitaniu Wojtek oprowadził nas po galerii i opowiedział o historii regionu świętokrzyskiego w czasach jury, triasu i dewonu.
Było też bliskie spotkanie z tetrapodem oraz wspólna przejażdżka kapsułą czasu 5D- była to „Podróż do wnętrza Ziemi”. Hmm... to było coś;-)))
Kapsuła czasu i "Podróż do wnętrza Ziemi"
Po wyjściu z Geoparku objeździliśmy na rowerkach wszelkie możliwe ścieżki na Wietrzni i tym razem kol. Andrzej Wągrowski „sprzedał” nam dużo wiadomości z zakresu geologii i historii ziemi. Rezerwat pięknie wyglądał, jesienny a przyprószony śniegiem...
Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych fotek, lansów a ja tak cieszyłam się tym pierwszym śniegiem, że zrobiłam na Wietrzni pierwszego w tym sezonie prawdziwego, orła na śniegu;-)) Przy ścieżce nr 7, znalazłam świeże ślady tetrapoda odcisniete na sniegu... Myślałam, ze zrobi to duże wrażenie na kolegach ale Andrzej nie wiedzieć czemu powiedział, że są to ślady "dwupoda" ;-))))
Ślady "dwupoda" ;-))))
Po zwiedzeniu rezerwatu kilka chętnych osób / ja, Andrzej i Henryczek/ pojechało dalej. Objeździliśmy tereny: Stadionu, Bruszni, Grabiny i Białogonu.
To był bardzo udany dzień... spontaniczny i pełen wrażeń;-)) a co się odwlecze to nie uciecze... rajd z ogniskiem odbędzie się w tę niedzielę 4 listopada;-))