Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Relacja z III Nocnego Rajdu Andrzejkowego AKTK PTTK „Sabat”

24 listopoda b. r. Akademicki Klub Turystyki Kwalifikowanej PTTK Politechniki Świętokrzyskiej „Sabat” w Kielcach, po raz trzeci zorganizował Nocny Rajd Andrzejkowy, w którym miałam przyjemność wziąć udział.
Trasa nie była długa bo tylko ok. 7 km ale ciekawa i jak dla mnie zawsze atrakcyjna, zaprowadziła nas bowiem na Święty Krzyż- jedno z kultowych miejsc w regionie świętokrzyskim.
 
Nocna wędrówka na Św. Krzyż
 
Wystartowaliśmy tuż po 16 w Nowej Słupi a podczas wędrówki zatrzymaliśmy się w kilku miejscach o których kol. Krzysztof Sabat- nasz kierownik i przewodnik, barwnie nam opowiadał. Miejsca te wszyscy chyba znamy ale myślę, że warto co nieco przypomnieć:
  • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca – wybudowany w 1967 r. w stylu późnorenesansowym,
  • Dom Opata – przy ul. Świętokrzyskiej; dawna plebania, nieistniejącego już kościoła św. Michała; obecnie siedziba biblioteki publicznej i punkt informacji turystycznej.
  • Centrum Kulturowo-Archeologiczne - w którym znajdują się rekonstrukcje chat wiejskich, dymarek i fragment umocnień wykonanych na wzór Wału Hadriana. Centrum stanowi zaplecze dla festiwalu "Dymarki Świętokrzyskie", który odbywa się w Nowej Słupi w jeden z weekendów sierpniowych.
  • Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana – wybudowane w miejscu, w którym odkryto pozostałości dymarek pochodzących z okresu od I do III wieku. W muzeum, poza odkrytymi dymarkami, prezentowane są także wyroby żelazne wykonane z pochodzącego z nich surowca.
  • Kamienny Pielgrzym – figura klęczącego mężczyzny usytuowana nieopodal głównego wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przy drodze na Święty Krzyż. Według legendy to pełen pychy, pielgrzymujący ongiś na Święty Krzyż rycerz, który skamieniał po tym, gdy oświadczył, że bijące na szczycie klasztorne dzwony biją na jego cześć. Od tego czasu ma przesuwać się co rok o ziarenko piasku, a kiedy dotrze na szczyt nastąpi koniec świata.

 

  

Nowa Słupia- kościół p/w św. Wawrzyńca oraz Kamienny Pielgrzym u stóp Puszczy Jodłowej

 

Kol. Krzysztof Sabat- sprawca nocnego zamieszania;-))
 
Najważniejszym miejscem do którego dotarliśmy było Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego (kościół pw. Trójcy Świętej) – znajdujące się na Łysej Górze, najstarsze polskie sanktuarium.
 
Sanktuarim Krzyża Świętego- relikwie Krzyża Świetego w kaplicy Oleśnickich
 
Data założenia opactwa benedyktynów na Łysej Górze nie jest dokładnie znana. Tradycja benedyktyńska przypisuje fundację Bolesławowi Chrobremu w 1906 r. Pewnym jest, że klasztor założony został w I poł. XII wieku przez Bolesława Krzywoustego, początkowo pw. Świętej Trójcy, od XV wieku pw. Świętego Krzyża. Sanktuarium Krzyża Świętego to najstarsze sanktuarium w Polsce.
W kaplicy Oleśnickich przechowywana jest znaczna cząstka relikwii Krzyża Świętego podarowana przez emeryka, królewicza z Węgier. Od 1936 r. mieści się tu klasztor i nowicjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
W programie rajdu było nocne zwiedzanie klasztoru- oprowadzał nas jeden z braci oblatów. W ciepły i sympatyczny sposób opowiadał o historii powstania klasztoru i sanktuarium, o św. Emeryku, pokazał ciekawe zakamarki i co najważniejsze pobłogosławił relikwiami krzyża świętego. Dla wielu osób była to ważna i wzniosła chwila…
W klasztorze na Św. Krzyżu zwiedziliśmy również Muzeum Misyjne. Są to zbiory pamiątek związanych z dziejami klasztoru oraz z wyprawami misyjnymi.
 
Muzeum Misyjne na Sw. Krzyżu
 
Wystawa misyjna w świętokrzyskim klasztorze istnieje od 35 lat. Uroczystego otwarcia dokonano  26 maja 1977 roku. Została ona przygotowana z myślą o pielgrzymach, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o klasztorze, a także o kustoszach sanktuarium - oblatach.
Całość składa się z trzech sal. My zwiedziliśmy salę nr 3, która poświęcona jest oblackim misjom. Można tu zobaczyć ciekawe eksponaty przywiezione z różnych części świata a wśród nich: Pismo Święte przetłumaczone na język eskimoski, Madonnę Kameruńską wykonaną z piasku, egzotyczne stroje, skóry pytonów, grzechotkę z łapy żółwia, a także kurtkę z karibu (zwierze podobne do renifera), w których oblaci chodzą na co dzień w krainie wiecznych lodów oraz wiele innych ciekawych eksponatów m.in. z: Kamerunu i Lesoto, Egiptu, Izraela, Madagaskaru, Kazachstan, Ukraina, Indii i innych zakątków świata.
 

Egzotyczne eksonaty w Muzeum Misyjnym
 
Po zwiedzeniu klasztoru udaliśmy się już prościuteńko do Huty Szklanej gdzie „Jodłowy Dwór” przygotował dla nas ognisko. Przy ognisku spędziliśmy kilka godzin w wesołej kompanii do której dołączyła urocza kotka trikolorka.
 
Nocna wyprawa andrzejkowa była bardzo udana: noc była ciepła i pogodna, gęsta mgła dawała aurę tajemniczości podczas wędrowania a i towarzystwo było przednie. Był czas na wędrówkę, rozmowy, żarty, miłe chwile przy ognisku a także czas na chwilkę zadumy i refleksji… Dziękuję kol. Krzysiowi Sabatowi i jego ekipie za te fajne i niezapomniane andrzejki na wędrownym szlaku:-)
 
Dla przypomnienia- tak było w poprzednim roku:

http://turysta.swietokrzyski.eu/blog/AZJA/II-NOCNY-RAJD-ANDRZEJKOWY-s2159.html

 

 

24 listopada, Nowa Słupia- tutaj startujemy
Kościół p/w św. Wawrzyńca w Nowej Słupi
Kol. Krzysztof Sabat wita uczestników nocnej wędrówki
Kol. Krzysztof Sabat wita uczestników nocnej wędrówki
Zaraz wyruszamy
Dom Opata w Nowej Słupi
Zapada noc
Centrum Kulturowo- archeologiczne w Nowej Słupi
Centrum Kulturowo- archeologiczne w Nowej Słupi
Centrum Kulturowo- archeologiczne w Nowej Słupi
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. M. Radwana
Docieramy do Kamienneg Pielgrzyma
Foto przy Kamiennym Pielgrzymie
Foto przy Kamiennym Pielgrzymie
Kamienny Pielgrzym i "foto rodzinne"
Przytulamy się
Wchodzimy do Puszczy Jodłowej
Prowadzi nas kol. Krzysztof Sabat
Idziemy w noc i mgłę
Idziemy w noc i mgłę
Idziemy w noc i mgłę
Idziemy w noc i mgłę
Nocne zjawy? ;-)))
Nocne zwiedzanie klasztoru na Św. Krzyżu
Nocne zwiedzanie klasztoru na Św. Krzyżu
Kaplica Oleśnickich
W kaplicy tej znajduja się Relikwie Krzyża Świętego
Relikwie Krzyża Świętego w specjalnym, pancernym,  kuloodpornym tabernakulum
Nocne zwiedzanie klasztoru na Św. Krzyżu
Nocne zwiedzanie klasztoru na Św. Krzyżu
Nocne zwiedzanie klasztoru na Św. Krzyżu
Nocne zwiedzanie klasztoru na Św. Krzyżu
Muzeum Misyjne
Muzeum Misyjne
Muzeum Misyjne
Muzeum Misyjne
Muzeum Misyjne
Św. Krzyż spowijała gęsta mgła a  wieża telewizyjna wyglądała jak latarnia morska
Schodzimy do Huty Szklanej
Ognisko w Hucie Szklanej, zorganizowane przez "Jodłowy Dwór"
Podczas ogniska towarzyszyła nam śliczna kotka trikolorka;-))
Ognisko
A kuku, ognisko i lansik z szeryfem
Miłe chwile przy ognisku
Miłe chwile przy ognisku
Miłe chwile przy ognisku
Czyżby komuś zmarzły nóżki?;-))
Miłe chwile przy ognisku
Koteczka była rozpieszczana i przechodziła z rąk do rąk...
... oraz z rąk na kolana... :-)
FOTO RODZINNE przy ognisku- pozdrowionka dla wszystkich;-)))

Odpowiedzi

Portret użytkownika Marta on the air

Asia, Wygląda to tak, jakby

Asia,
Wygląda to tak, jakby poza Tobą, większość była lekko zaspana:)
Czemu mnie to nie dziwi? :)))))

Marta on the air

Portret użytkownika AZJA

He he he, bo ja to jestem

He he he, bo ja to jestem tzw. "nocny marek"- pozdrowionka;-))

AZJA