Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Afryka w dwóch odsłonach - KLUB PODRÓŻNIKA wznawia działalność po wakacyjnej przerwie

 

KLUB PODRÓŻNIKA zaprasza do Palacyku Zielińskiego 

 

AFRYKA W DWÓCH ODSŁONACH

Część I

ŚRODA 10 października godz. 1800

„W drodze do Timbuktu”, którą przemierzymy wraz z profesor UJK Danutą Rasałą.

Danuta Rasała, pracownik naukowy Instytutu Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach swoją podróżniczą przygodę rozpoczęła w latach osiemdziesiątych XX. w. Wyjechała wtedy na stypendium na Florydę. Zakupiony tam album z przepięknymi zdjęciami: „Galapagos – wyspy zagubione” zauroczył ją. Postanowiła, że kiedyś się tam wybierze. Zaprenumerowała też angielską edycję „National Geografic”. Marzyła o własnych podróżach. Po zmianach ustrojowych w Polsce i otwarciu naszego kraju na świat, rozpoczęła zwiedzanie świata łącząc oczywiście swoją pasję z pracą naukową. Od ponad dwudziestu lat systematycznie zwiedza świat. Podróżowała m.in. po Indiach, różnych krajach Afryki, Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wschodniej zwiedziła Indonezję, Iran, Mongolię, kraje Kaukazu i oczywiście zobaczyła Wyspy Galapagos.

Wyprawa do Timbuktu była jedną z wielu afrykańskich podróży Danuty Rasały:

„Odbyłam swoją podróż do Timbuktu drogą, którą pokonywali pierwsi badacze i geografowie odkrywający w dziewiętnastym stuleciu dla kultury europejskiej tę część Afryki. Moją wędrówkę po Afryce Zachodniej rozpoczęłam wraz z niewielką grupą innych podróżników w Bamako, skąd udaliśmy się do Dakaru, a dalej przez krainę Dogonów do Timbuktu. Większość trasy przejechaliśmy miejscowymi środkami lokomocji po gruntowych drogach, często w niesamowitym kurzu. Część trasy pokonaliśmy płynąc rzeką Niger.”

Ze względu na swoją wspaniałą historię i na dużą wagę Timbuktu dla tradycji i kultury Afryki zostało ono wpisane w 1988 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2012 roku znajduje się na liście obiektów zagrożonych ze względu na trwający konflikt w Mali.

 

 

Część II

http://turysta.swietokrzyski.eu/blog/HAnka/KLUB-PODROZNIKA-zaprasza-do-Palacyku-Zielinskiego-18-pazdziernika-AFRYKA-W-DWOCH-ODSLONAC

Wstęp na oba spotkania oczywiście wolny!

Na oba spotkania gorąco zapraszam!

 

 

 

 

Odpowiedzi

Portret użytkownika gorzkakokoszka

Zapowiada się ciekawie.

Zapowiada się ciekawie.

Gosia Gębska