Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

Piaskowiec modrzak czyli smerfowy grzyb

Wybraliśmy się dzisiaj z Tomkiem spontanicznie na grzybobranie :) Dokonaliśmy niesamowitego odkrycia grzybiarskiego, którym chciałam się z Wami podzielić ;)

Znaleźliśmy bowiem NIEBIESKIE GRZYBY :) Tak, niebieskie i to nie jest żart! Doświadczonych grzybiarzy z pewnością to nie dziwi, ale takich jak ja - POCZĄTKUJĄCYCH, baaardzooo :) Poszukiwaliśmy nieustannie, aż tu w końcu posypały się grzybki jeden po drugim.

W jednym miejscu znaleźliśmy ich, aż SZESNAŚCIE SZTUK!!! Rosły dookoła brzózki.

Po pewnym czasie zauważyłam, że korzeń pięknych zdrowych, jasnych grzybków robi się niebieski, wręcz atramentowy, podobny trochę do pleśni. Zaniepokoiło mnie to, gdyż nie znam się dobrze na grzybach. Poza tym oglądałam kiedyś jeden mądry program, gdzie wypowiadano się, że w przyrodzie nie ma rzeczy niebieskich, które są jadalne...

Okazało się to jednak nieprawdą!!!

Poszperałam w internecie i okazało się, że tym tajemniczym grzybem jest PIASKOWIEC MODRZAK, potocznie siniak, siniec. Dowiedziałam się bowiem, że po uszkodzeniu jego struktury przybiera on kolor niebieski. Poprzez taką reakcję grzyba często jest wyrzucany i niechętnie zbierany. Ciekawostką jest także to, że Piaskowiec Modrzak na czerwonej liście grzybów w Polsce, która obejmuje 963 gatunków, czyli około ¼ grzybów wieloowocnikowych, zajmuje status „R”, czyli rzadki.

zdjęcie ze źródła: pl.wikipedia.org

Występuje on od czerwca do października, w lasach mieszanych najczęściej między brzozami, sosnami i dębami. Czyli dokładnie w takim miejscu jakim my je znaleźliśmy :)

Oprócz SMERFOWYCH GRZYBKÓW, bo tak je nazwaliśmy, znaleźliśmy także kozaki, pojedyncze podgrzybki, tak więc sosik będzie bajeczny :)

Polecam też przepis na pizzę z prawdziwków:

http://turysta.swietokrzyski.eu/blog/gorzkakokoszka/Pazdziernikowe-grzybobranie-przepis-na-pizze-z-prawdziwkow-s2596.html

I galerię muchomorów czerwonych:

http://turysta.swietokrzyski.eu/blog/gorzkakokoszka/Muchomor-czerwony-trujacy-i-piekny-s2604.html

 

Pozdrawiam wszystkich GRZYBIARZY i życzę udanych leśnych łowów :)

 

Piaskowiec modrzak
Nasze grzybobranie :)
Nasze grzybobranie :)
Nasze grzybobranie :)
Tomek ze znalezionym grzybkiem.

Odpowiedzi

Portret użytkownika AZJA

Kurki, rydze i

Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki,
Pozbieramy dziś... ;-)))

AZJA