Skip to Content

Zmiany na Turysta Świętokrzyski

 UWAGA: Portal Turysta Świętokrzyski od dnia 2 kwietnia 2013 roku został zaktualizowany do nowej wersji. Ta wersja serwisu ma status "ARCHIWALNY Turysta Świętokrzyski" i znajduje się pod zmienionym adresem archiwalny-turysta.swietokrzyski.eu Archiwalny TŚ nie będzie już rozwijany. Pozostanie on w takiej wersji jaka byla na dzien 2 kwietnia 2013 roku.

Aktualna nowa wersja znajduje się pod adresem
http://turysta.swietokrzyski.eu

Archiwalny TŚ: brak możliwości załozenia nowego konta, dodawania wpisów i odpowiedzi.

Aby uczestniczyć w rozwoju TŚ należy założyć nowe konto w aktualnej wersji serwisu.

Kontakt: Turysta Świętokrzyski

ROWEROWE TRÓJPRZYMIERZE- CHĘCINY 2011

W dniach 29.04- 3.05 2011 odbył się XLVI Ogólnopolski Rajd Kolarski PTTK "TRÓJPRZYMIERZE", który cyklicznie organizowany jest przez trzy miasta: Kielce- Lubli- Warszawa. W tym roku gospodarzem imprezy były Kielce a organizatorem Świętokrzyski Klub Turystow Kolarzy "KIGARI" przy Oddziale Świętokrzyskim PTTK KIELCE.

CELE RAJDU:

  • Tradycyjne, przyjacielskie spotkanie turystów kolarzy z zaprzyjaźnionych klubów rowerowych z Warszawy, Lublina i Kielc oraz z innych regionów Polski,
  • Poznanie krajobrazów, abytków architektury i przyrody oraz kultury i historii centralnej części województwa Świętokrzyskiego,
  • Popularyzacja turystyki rowerowej.

PATRONI HONOROWI RAJDU "TRÓJPRZYMIERZE":

  • Prezydent Miasta Kielc- WOJCIECH LUBAWSKI
  • Starosta Powiatu Kieleckiego- ZDZISŁAW WRZAŁKA
  • Marszałek Wojewodztwa Świętokrzyskiego- ADAM JARUBAS
  • Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny- ROBERT JAWORSKI

FIRMY SPONSORUJĄCE RAJD:

  • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
  • Centrum Nauki i Biznesu "ŻAK" w Kielcach ul. Duża 8
  • Kolporter Service Kielce ul. Zagnańska 149
  • PSS "Społem" Kielce ul. Leonarda 6

ZESPÓŁ ORGANIZACYJNY RAJDU:

  • Komandor Rajdu- FERDYNAND BIŚ
  • V- ce Komandor- MAREK SZYMCZAKOWSKI
  • Kwatermistrz- RENATA TOMCZAK
  • Kierownicy i autorzy tras- ANDRZEJ WĄGROWSKI, LECH OTWONOWSKI, FERDYNAND BIŚ, MAREK SZYMCZAKOWSKI

 

PRZEBIEG RAJDU:

  • 29 kwietnia- piątek:

W tym dniu przyjmowaliśmy uczestników rajdu na pierwszy nocleg w Szkolnym Schronisku młodzieżowym w Chęcinach a osoby chętne mogly zwiedzać Chęciny, przede wszystkim wejść na "Szlak Mnicha" i zwiedzić ruiny zamku królewskiego. Wieczorem odbyło sie spotkanie organizacyjne i integracyjne wszystkich uczestników.

  • 30 kwietnia- sobota

O 8:30 na rynku w chęcinach u stóp ruin zamku odbyło się oficjalne otwarcie rajdu. Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny pan ROBERT JAWORSKI, serdecznie powitał wszystkich cyklistów zwlaszcza tych spoza naszego regionu. Zaprosił wszystkich do zwiedzania naszego pięknego regionu oraz życzył wszystkim udanej zabawy i pięknych wrażeń. Otwarcie RAJDU uwieńczone zostało paradą rowerową uliczkami miasta pod eskortą wspaniałych panów policjantów, którzy opiekowali się nami aż do granic miasta.

A dalej, to już wiadomo- każdy wsiadł na swojego stalowego rumaka i ruszyliśmy w drogę, na naszą pierwszą trasę, którą poprowadził kol. ANDRZEJ WĄGROWSKI. Trasa wiodła przez miejscowości: Chęciny-Mosty- Choiny- Mnichów- podlesie- Rakow- jędrzejów- Rudki- Rembieszyce- Karsznice- Jedlnica- Korzecko- Polichno- Podzamcze Checińskie- Chęciny.

Na szczególną uwagę zasługują zwiedzane w tym dniu obiekty:

  • Muzem Zegarów im. Przypkowskich w Jędrzejowie- można było tu zobaczyć bogata kolecję zegarów pochodzacych z różnych epok jak rownież zegarów słonecznych. Zegary te w większości wykonał Feliks Przypkowski, który gruntonie pogłębiał swoją wiedzę gnomiczno- astronomiczną. Z zagranicy sprowadzał specjalistyczne książki i przyrządy.                                                                                     3 lutego rodzina Przypkowskich przekazała swoje zbiory państwu polskiemu. Obecnym dyr. muzeum jest Piotr Maciej przypkowski, historyk sztuki, ktory stara się kontynuować kolekcjonerskie tradycje rodzinne.
  • Sanktuarium Błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Jest to klaszto cysterski, który powstał pod koniec w 1140 roku i jest jedna z najstarszych świątyń w Polsce.
  • Drewniany kościól w Rembieszycach p. w. św. Piotra i Pawła- zbudowany pod koniec XVIII wieku. W oltarzu głównym znajduje się XVII- wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz wizerunek św. Stanisława z końca XVIII wieku.

W Jędrzejowie pogoda splatala nam psikusa... podczas zwiedzania muzeum rozpętała sie burza z gradobiciem... kto postawił rower na dziedzińcu ten go sobie porzadnie "umył" ale bagaże niestety przemoczone były do suchej nitki. Przeczekaliśmy to zawirowanie pogody ze stoickim spokojem i faktycznie niedluo znowu zaswieciło słoneczko dzieki czemu moglismy dalej ruszyć w drogę;-)))

  • 1 maja- niedziela

Poranek przywitał nas przykrą aura- niebo zasnuło sie ciemnymi chmurami i po prostu cały czas lało i lało... losy naszej kolejnej wyprawy były niepewne... ostatecznie komandor FERDYNAD BIS wydał decyzję: wyjeżdżamy 10:30 bez wzgledu na pogodę i kto jedzie ten jedzie a kto się boi deszczu zostaje na kwaterze. Zaopatrzeni w poncza i kurtki przeciwdeszczowe wyruszliśmy na drugą trasę, którą również bardzo pieknie poprowadził kol. ANDRZEJ WĄGROWSKI- doświadczony rowerzysta i nieoceniony znawca regionu świętokrzyskiego. Trasa przebiegała następująco: Chęciny- Tokarnia- Wolica- Sobków- Chomentów- Zastawie- Chałupki- Zbrza- Ostrów- radkowice- Lipowica- Starochęciny- Chęciny. Na trasie podziwialiśmy piękne widoki i malownicze krajobrazy oraz zwiedzilśmy kilka ciekawych miejsc- oto one:

  • Park Etnograficzny i Muzem Wsi Kieleckiej w Tokarni- na powierzchni 65 ha aktualnie można zobaczyć ponad 30 zabytkowych obiektów architektury drewnianej z terenu kielecczyzny. Są wśrod nich zagrody, pojedynce chałupy, stodoły, studnie, wiatrak, kurnik, organistówka, apteka, sklep kolonialny, młyn i dwor. Najwspanialszym zabytkiem w skansenie jest barokowy kościól p. w. Matki Bożej Pocieszenia z XVIII w.
  • SOBKÓW- fortalicja zbudowana w latach 1560- 70 przez Stanisława Sobka, wewnatrz ktorej znajduja sie ruiny klasycystycznego pałacu wzniesionego przez Szaniawskichok. 1770 r. wielką atrakcją dla wszystkich okazał się paw, chadzający po tamtejszym ogrodzie- rozłożył w wachlarz swój piękny ogon i wręcz "tańczył" przed nami prezentując swoja urodę;-))))
  • Drewniany kościół w Chomentowie p. w.  św. Marii Magdaleny- wybudowany w XVIII wieku
  • Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach. Miejscowość ta znana jet z tradycji garncarskich w całej Europie a początki garncarstwa przypadają na połowę xvi wieku. W muzeum znajduje się autentyczny, dwukomorowy piec garncarski z zademonstrowanym sposobem ułóżenia naczyń przygotowanych do wypału a także urzadzenia i narzędzia niezbędne w procesie produkcji. Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach jest jedynym tego typu osrodkiem w Polsce i Europie.
  • Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom "Ptasi Azyl" w Ostrowie- prowadzony od 2000 r. przez pana JANUSZA WRÓBLEWSKIEGO. Pan JANUSZ z wielki oddaniem opiekuje sie ptakami oraz inym zwierzętami, które z różnych przyczyn nie moga prowadzić samodzielnego zycia na wolności i bez pomocy człowieka skazane były na zagładę. Jest to jedyna placowka tego typu w województwie Świętokrzyskim. Wielkie brawa dla pana JANUSZA WRÓBLEWSKIEGO za serce, pasję, oddanie i miłość do naszych mniejszych braci;-)))))

Jeszcze małe słówko o pogodzie... wyruszylismy w deszczu i tak jechaliśmy sobie przez jakś godzinkę. Podczas zwiedzania skansenu w Tokarni matka natura zrobiła sie łaskawa;-)))) deszczyk powoli przestał padać i znowu zrobiła sie piekna słoneczna pogoda. Kto troszke zmókł mogł sie wysuszyć z powiewem wiatru podczas dalszej jazdy na rowerku;-))))

Wieczorem w swietlicy odbyla sie impreza integracyjna, podczas której nie zabrakło gitary, spiewów, tańców i czasu na tzw. pogaduchy;-))) Bawiliśmy sie wszyscy razem: Kielce, Lublin, Warszawa, Włocławek, Szczecin, Lubartów- stanowiliśmy jedną rowerową rodzinę;-))))

  • 2 maja- poniedziałek

Tym razem udało sie wyjechac bez przeszkód- o godz. 8:30 wyruszylismy na dwie trasy- każdy wedle własnego wyboru. Jedna prowadziła bardziej szosą i głowną jej atrakcja było zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Druga trasa to była typowa "terenówka" i miała charakter krajoznawczy. Skupie się na tej wlasnie trasie bo tam pojechalam z grupa kilkudziesięciu smiałków;-)))) Tę traskę, ku naszej radości znowu prowadził niezastąpiony kol. ANDRZEJWAGROWSKI.           

A OTO I PRZEBIEG TEJ WSPANIAŁEJ, DŁUGO PRZEZE MNIE OCZEKIWANEJ TRASY: Chęciny- Zelejowa- Czerwona Góra- Skałka- Bławatków- Góra Miedzianka- Obory- góra Bolmińska- Góra Milechowska- Milechowy- Bolmin- Jedlnica- Korzecko- Chęciny.     

Do ośrodka wrócilismy zmęczeni ale szczęsliwi i czulismy się trochę jak KOMANDOSI;-)))) Wieczorem odbył się wieczor pożegnalny, podczas ktorego każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek, uhonoroani zostali niktórzy uczestnicy np. najmlodszy i najstarszy, kol. BOGUŚ z Kigari otrzymał dyplom NAJWIĘKSZEGO PECHOWCA-  w drugim dniu złapał na trasie trzy razy tzw. kapcia;-))) Odbył się również konkurs wiedzy o naszym regionie a zwycięzcy otrzymali nagrody. Po częśći oficjalnej nastąpiła część mniej oficjalna- zajadaliśmy się chlebem ze smalcem a kol. MIREK z zaprzyjaźninego klubu PRZYGODA poprowadził dla nas dyskotekę, na której oj działo, się działo... ;-))))

  • 3 maja- wtorek

           Wszystko co piękne szybko się kończy... w tym dniu nastąpiło rozwiązanie rajdu- niektórym- mnie też- zakręciła się łezka w oku przy pożegnaniach... 

Bardzo się cieszymy koleżanki i koledzy z Polski, że tak bardzo podobał się WAM nasz region, że chcecie tu jeszcze wracać... miło było WAS poznać, gościć, integrować się, wspólnie znosić trudy wyprawy i razem się bawić podczas wieczorków integracyjnych;-)))) Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz nasze drogi zetkną się na rowerowych trasach...  

TRÓJPRZYMIERZE 2011 to byla piękna przygoda na dwóch kółkach, pełna wrażeń, wspomnień i nowych znajomości.           

NA KONIEC JESZCZE RAZ PRAGNĘ PODZIĘKOWAĆ W IMIENIU CZŁONKÓW KLUBU "KIGARI" ZA POMOC NASZYM KOCHANYM SPONSOROM:  

  • PANI JOANNIE BRACIK z Centrum Nauki i Biznesu "ŻAK" w Kielcach- firma zasponsorowała nam gadżety i suveniry typu: pamiątkowe kubki, smyczki, identyfikatory,
  • Dyrektorowi firmy Kolporter Service, panu PIOTROWI KAPCIARZE za ufundowanie napojow izotonicznych "Vita drink" dla wszystkich uczestnikow imprezy,
  • Firmie PSS "SPOLEM" w Kielcach za zapenienie nam słodkiego poczęstunku na trasie- pysznych bułeczek z serem,
  • Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego za przekazanie opasek odblaskowych, mających na celu poprawę naszego bezpieczeństwa na trasach         
29.04- 3.05 2011 XLVI RAJD "TRÓJPRZYMIERZE"- baza wypadowa: Chęciny
29.04 komandor FERDYNAND BIŚ przyjmuje uczestników rajdu
Sobota 8:30- jeszcze chwila i wyruszamy na pierwszą trasę
oficjalne otwarcie rajdu przez burmistrza Miasta i Gminy Chęcina pana ROBERTA JAWORSKIEGO
Parada rowerowa uliczkami miasta
Policja eskortowała nas do granic miasta... przy okazji przemyciłam trochę prywaty czyli lansu z policyjnymi maszynami;-))))
JĘDRZEJÓW- zwiedzamy Muzeum im. Przypkowskich
Wspaniała kolekcja zegarów ze szczególnym naciskiem na zegary słoneczne
NIESPODZIANKA- burza z gradobiciem
JĘDRZEJÓW- Sanktuarium Błogosławionego Wincentego Kadłubka
Opactwo Ojców Cystersow
REMBIESZYCE- drewniany kościół z końca XVIII wieku
Widoczki świętokrzyskie
przeważnie na rowerze się jechało ale czasami też sie go i pchało... ;-))))
Sezon na kaczeńce
Przerwa na małe, słodkie co nieco- bułeczki ufundowane przez PSS "SPOŁEM"
Wierna Rzeka- odpoczynek
W niedzielę 1 maja pogoda splatała nam psikusa- od rana padał deszcz... pomimo to z postanowilismy wyruszyć w trasę...
Dotarliśmy do MUZEM WSI KIELECKIEJ W Tokarni- "foto rodzinne";-)))
MUZEUM WSI KIELECKIEJ to jeden z najpiękniejszych skansenów nie tylko w Polsce ale i w Europie
Na terenie skansenu i parku etnograficznego w Tokarni znajduje się ponad 30 zabytków architektury drewnianej z terenu kielecczyz
Dziewczyny, nie traktujcie tego zbyt DOSŁOWNIE ;-)))
Jedziemy do Sobkowa
SOBKÓW- ruiny klasycycystycznego pałacu wzniesionego około 1770 roku
A tak się nam pięknie zaprezentował pałacowy PAW
Kościół w Chomentowie wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku
Jedziemy dalej, dalej przed siebie...
CHAŁUPKI- OŚRODEK TRADYCJI GARNCARSTWA
Ekspozycja wyrobów garncarskich
"Ptasi Azyl" w Ostrowie; na dłoni pana JANUSZA widzimy 4- dniowego jeżyka...
Pan Wroblewski otoczył zwierzęta czułą i prawdziwą opieką;-)))
Tak zachodziło słoneczko w Chęcinach
Wieczorek integracyjny
Integrujemy sie na całego- tańce, śpiewy, pogaduchy...
Poniedziałek 8;30- kolejna zbiórka rowerzystów
i już jedziemy- tym razem przed nami trasa terenowa
GÓRA ZELEJOWA- rezerwat przyrody niożywionej, prawdziwa PEREŁKA w naszym regionie...
ROWEROWE TRÓJPRZYMIERZE- CHĘCINY 2011
ROWEROWE TRÓJPRZYMIERZE- CHĘCINY 2011
Jaskinia PIEKŁO na Górze Żakowej
Każdy chciał zajrzeć do jaskini
Góra Stokowa- kamieniołom "WSPINACZKOWY RAJ"
TROCHĘ SIĘ POSZALAŁO NA TYCH SKAŁKACH;-))))
Kamieniołom wapieni na górze OSTRÓWKA- "zaglądamy do środka ziemi"
Muzeum Górnictwa Kruszcowego w MIEDZIANCE
Rezerwat geologiczny GÓRA MIEDZIANKA
PODZIWIAMY PIĘKNE WIDOKI
Jaskinia PIEKŁO na Górze Milechowskiej
Trudna jazda terenowa
Okazy fauny i flory
Panoramy świętokrzyskie
Wieczór pożegnalny- rozdanie nagród, dyplomow i pamiątek...
...a potem disco;-))))
tance, hulanki i swawole... ;-)
Wtorek- ostani dzień- zaraz nastąpi rozwiązanie rajdu:-(((( jeszcze tylko zwiedzimy JASKINIĘ RAJ i wracamy do domku...

Odpowiedzi

Dziękujemy za super

Dziękujemy za super zorganizowany zlot, za miłą atmosferę i opiekę na trasach zlotowych. Długo będziemy wspominać Trójprzymierze w Chęcinach z nadzieją na spotkanie tylu wspaniałych osób w przyszłym roku w Lublinie. Szczególne podziękowania dla piękniejszej części organizatorów czyli Renacie i Asi "Azji"!!!
Zbyszek S. z Włocławka